ilkyazi.com

« | »

Yaşar Nabi Nayır Kısaca Hayatı

Yaşar Nabi Nayır, kısaca, hayatı, kimdir, biyografisi, eserleri,  yaptığı çalışmalar,  şiirleri, eserleri, projeleri, ödülleri,  sözleri, doğum ve ölüm tarihi, insanlığa katkıları, özgeçmişi özet bilgilerin yer aldığı bu kompozisyon başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.
1908 yılında 25 Aralık’ta Üsküp’te dünyaya gelmiştir. Üsküp’deki  mahalle okulunda eğitimine  başlamış, ancak Balkan Savaşı nedeniyle zaman zaman İstanbul’a gidip dönmek zorunda kalmışlar  bu nedenle ilköğrenimini bu iki kentte  devam etmiştir. Galatasaray Lisesine 7. sınıfına 1925 yılında kaydı yapılmış daha sonra okulun Ticaret ve Bankacılık bölümünü 1929 yılında bitirmiştir. Hakimiyet-i Milliye yâda diğer adıyla Ulus gazetesinde çevirmen ve yazar olarak görev almıştır. Yaşar Nabi, Varlık Yayınevi’ni kurarak binden fazla kitap çıkartarak,  bununla birlikte  yanında Cep Dergisi 1966 – 1969 yılları arasında  çıkarmıştır. Yaşar Nabi, altı arkadaşıyla beraber Yedi Meşale isimli bir seçme şiirler kitabı piyasa sürmüş ve bu ortak çalışma kısa sürelide olsa da Yedi Meşaleciler hareketini başlatmıştır. Asıl önemli yönü, 48 yıl hiç aksatmadan Varlık dergisini yayınlamıştır. Hâlâ yayınlanan Varlık Dergisi, Türk edebiyatına büyük katkı sağlamıştır. Birçok yeni yazar kazandırması ise çok önemli bir yönüdür.
15 Mart 1981′de İstanbul’da vefat etmiştir.  Yaşar Nabi’nin  başlıca eserleri; İnceleme ve Denemeleri: Yıllar Boyunca, Atatürk Yolu, Balkanlar ve Türklük, Atatürkçülük Nedir, Edebiyat Dünyamız, Çağımıza Ters Düşenler Romanları.Bir Kadın Söylüyor , Adem ile Havva Şiir alanında ; Kahramanlar, Onar Mısra Öyküleri; Bu da Bir Hikayedir, Sevgi Çıkmazı Oyun,Mete, İnkılap Çocukları, Köyün Namusu, Beş Devir

yasar_nabi_nayir.kisaca-hayatijpg

 

Yazar: Tarih: 15 Şubat 2017.

Etiketler: , ,

Kategori: Biyografi Örnekleri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar