ilkyazi.com

« | »

Türkçe ve Dil

Türkçenin ve dilimizin yozlaşması ile ilgili kısaca kompozisyon bilgilerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Globalleşen dünyadan Türkçemiz de nasibini aldı. Gün geçmiyor ki yabancı dilden bir kelime dilimize girmesin.
Her geçen gün dilimize giren yabancı kelimeler, türkçenin ve dilimizin yozlaşmasına sebep oluyor, halk arasındaki konuşmayı da olumsuz etkiliyor ve yabancı kelimeleri kullanmaya başlıyoruz. Günlük ortalama 250 300 farklı kelime ile konuşan bir toplum olup çıkıyoruz Türkçemizi yozlaştırarak. Günlük 250 300 kelime ile bir insan ne kadar ifade edebilir ? Ülkemiz nasıl gelişir ?
Oturduğunuz şehirdeki dükkan isimlerine baktığımız zaman çok farklı isimlerle karşılaşıyor ve üzülüyoruz. Şu sıralar Türkçe karakterler olan ‘ç’ ve ‘ş’ harfıni ‘chi’ ‘shi’ şeklinde ne olduğu belirsiz şekilde tabelalar görüyoruz. Ne kadar acı bir durum.

Dilimizin yozlaşmasının tek sebebi yabancı kelimelerin dilimize girmesi değildir. Kelime haznemizin geniş olmamasından kaynaklanan dilin kısır kullanımı da dilimizi yozlaştırmaktadır. Dilimizi kısır kullanmamak için, kitap okumalı, günlük olarak gazeteleri takip etmeli, değişik dergileri okumalıyız. Ne kadar farklı kişilerin ağzından çıkan kelimeyi duyarsak okursak o kadar çok gelişecektir kelime daharcığımız.

Bir diğer sorumlusu biz gençleriz. Sosyal medya üzerinden kelimeleri farklı şekillerde yazarak kısaltarak dilimizi köreltiyoruz. Web üzerinden yazmış olduğumuz yazılarda dilimizi iyi kullanmalı, imla kurallarına uyarak yazmalıyız.

Yazar: Tarih: 09 Aralık 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

1 yorum

  1. evet üçümüzhaklısnız de adaşız kahatılmamak mümhün deiiil hnYYY …!

    ali tarafından. Tarih:14 Mar, 2015-16:24Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar