Sponsorlu Bağlantılar

Tüketici Haklarının Bilinmesinin Önemi ile ilgili kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Alışverişlerimizde tüketici haklarını bilmemiz bize önemli avantajlar sağlar. Aldığımız üründe bir sorun çıktığında, gösterilen ürünle aynı özellikler taşımıyorsa veya ayıplı ürünse, bu gibi durumlarda nerelere, nasıl başvuru yapacağımız hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.
Zorluk çıkaran veya yardımcı olmayan satıcıya, hakem heyetine gideceğinizi söylemeniz bile, satıcının Tüketici Haklarını Bildiğimizin farkına varmısını ve ürünü değiştirip yada para iadesi yapmasına neden olur.
Her geçen gün yeni ürünler çıkmakta, Tüketici Haklarının Bilinmesini Önemi daha da artmaktadır. Bir malı aldıktan sonra ayıplı olduğunu fark ederseniz; Satın aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde: ayıplı malın değiştirilmesini, ödediğiniz bedelin iadesini, ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini, veya ücretsiz olarak tamirini talep edebilirsiniz
Ayrıca, ayıplı mal hileli olarak yapılmışsa hakkınız 2 yıla kadar saklıdır. Garanti Belgesi şartlarına göre ürünün tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. 15 iş günü içinde ürün tamir edilemezse, satıcı tamir süresi boyunca kullanacağı, benzer özellikteki ürünü alıcının kullanımına sunması gerekir.
Alışverişlerinizde mutlaka fiş yada fatura almayı ihmal etmeyin ki ileride yaşayacağınız sorunlarda bu belge ile sorunlarınızın çözümü daha kolay olacaktır.
Haklı olduğunuza inanıyorsanız, hakkınızı aramak için size gösterilen tüm yollara başvurun. Göreceksiniz ki tüketici haklarının bilinmesin bile sorunun çözümünde büyük kolaylık sağlayacaktır.
tüketici-hakları