ilkyazi.com

« | »

Temizlik ile ilgili Kompozisyon

Temizlikle ile ilgili kompozisyon, temizlik hakkında kompozisyon, temizlik imandan gelir kompozisyon, sağlık ve temizlikle ilgili bir kompozisyon yazacak olursak aşağıdaki örneği incelemeniz faydalı olabilir.

Temizlik her ne kadar genel bir kavram olsa da, aklımıza beraberinde gelen kelimler yer almaktadır. Temizlik denildiğinde  hemen insanın aklına düzen, sağlık , çevre  kelimeleri geliyor. Sağlık kelimesi herhalde temizlikten ayrılmaz  bir parça gibi,  sağlıklı olabilmek  için öncelikle  kişisel bakım ve ev düzeni aklımızda canlandırıyor. Bunların arkasından hemen çevremiz dış ortam geliyor gözümüzün önüne .
Temizlik kavramı, doğumla başlayıp yaşam boyunca beraber yaşamak zorunda olduğumuz vazgeçilmezimizdir. Doğum itibari ile bakacak olursak daha bebek doğmandan kıyafetlerinin yıkanması, ütülenmesi, kıyafetlerindeki etiketlerin kesilmesi hatta daha detaylı düşünürsek deterjan yerine sabun tozu ile kıyafetlerin yıkanmansa varan bir süreçle başlar.  Bebeğin doğumu ile bulunduğu ortam için temizlik ve düzen oluşturulur. Sonrasında kullanılan emzik biberonların sterilize edilmesi sağlıklı beslenmesi için sebze ve meyvelerin,  iyi yıkanması, günlük bakımı ile  sürer gider. Okul çağına geldiğinde dış dünya ile iletişime çıkmaya hazır olan çocuk evinde ebeveynlerinden edindiği kavramları okula taşımaya başlar öğrendiklerini burada uygular.

Nasıl neleri edindirebildikse bu alışkanlıkları deneme fırsatını okulda uygular. Evde rahat ve sürekli peşinde koşulan bir çocuk yetiştirmek çocuğumuza temizlik alışkanlığı kazandırmak yerine, kendi işini beceremeyen bir bireyi ortaya çıkarmış olur. Bu nedenle ne gereğinden fazla nede aşırı rahat temizlik alışkanlığı verilmeli ne de tam tersi çok sıkı davranılmalı. Az önce dış dünyadan bahsettik bahçemiz apartmanımız okulumuz gibi ortak yaşama alana sahip yerler buralarda evimiz hatta kişisel bakımız kadar önemli yerlerdir. Unutulmamış gereken önemli bir konu birçok hastalık,  kalabalık ve temizi olmayan ortamlardan evimize taşınmaktadır. Oysa hepimiz elimizden geleni yapıp, bana ne kavramını kullanmadan düşünüp bu yönde hareket  edersek  toplum sağlığı ve temizliğini de sağlamış oluruz. Düşünün her çıkan bir çöp atsa sokaklara belki de yürünmez hale gelecektir. Orada üreyen bakteri mikroplar birçok yolla evimize gelecek ve görüntü kirliliği de oluşturacaktır.

Atalarımız ne güzel söylemiş. Temizlik imandan gelir. Her şeyin başı ilk önce temizlikten geçer. Temiz olmadan yaşamak mümkün değildir.

Yazar: Tarih: 07 Aralık 2016.

Etiketler: , , ,

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

11 yorum

 1. bence güzel olmuş benim ödevimdi üşendim yazmaya biraz uzun geldi o yüzden yazmadım :)

  lalalalalaaaallll tarafından. Tarih:21 Şub, 2013-18:57

 2. Süper olmuş sizin sayenizde hocadan artı aldım.

  Tek kelimeyle harikulade

  oyeeeee tarafından. Tarih:15 Kas, 2013-22:02

 3. bence kısaydı hemde en kısası

  burcu tarafından. Tarih:16 Kas, 2013-15:41

 4. güzel bir çalışma

  güzel tarafından. Tarih:24 Kas, 2013-19:39

 5. harikaaaaaaaa hayatımı kurtardınız

  mervenur tarafından. Tarih:9 Oca, 2014-15:57

 6. çok uzun ya

  yusuf yılmaz tarafından. Tarih:19 Mar, 2014-20:12

 7. ben bir şey okumadım çünkü çook uzun

  aliyenur tarafından. Tarih:23 Mar, 2014-15:49

 8. normaldir gardaşım ;) kompozisyon nede olsa D:d.S.dS:

  Misafir tarafından. Tarih:31 Mar, 2014-18:16

 9. bence cokkk güzel olmus
  ders icin cok yardımi oldu

  Anonim tarafından. Tarih:14 Nis, 2014-16:06

 10. Bfüzel olmuş kkpya cekerek yaptim arti aldim

  Anonim tarafından. Tarih:14 Nis, 2014-17:02

 11. bence cookk guzel olmus bunu. sayesinde arti aldı m ama hepsini yazmadim kopya cektim

  hasan tarafından. Tarih:14 Nis, 2014-17:45Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar