Sponsorlu Bağlantılar

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özellikleri ve teknolojide kullanım alanları nelerdir? Konu ile ilgili kısaca raporları örnekleri özel bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Sıvılar üzerlerine uygulanan basıncı her yöne iletebilme özelliğine sahiptir. Sıvılar gibi ağırlığı olan gazlar da bulundukları kabın çeperlerine bir basınç uygular.
Gazlar sıvılardan, farklı olarak sıkıştırılabilme özelliğine de sahiptir. Bu nedenle evlerimizde, hastanelerde , fabrikalarda , iş yerlerinde basınca dayanıklı çelik tüpler içersinde muhafaza edilirler.

İnsan yaşamı için vazgeçilmez olan hava basınç yapmasına rağmen dıştan yapılan bu basıncı içimize çektiğimiz gene aynı gaz hava basıncı ile dengelediğimizden dolayı hissetmeyiz.Uçağa bindiğimizde yükseldiği zaman dıştaki basınç azalır, içimizdeki basınç artar.

Sıvıların basıncı sıvının derinliğine, özkütlesine ve yerçekim ivmesine bağlıdır. Baraj duvarlarının alt kısımları üst kısma göre daha çok kalın yapılır. Bunun sebebi derinlik arttığında sıvı basıncının da artmasıdır.

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinden faydalanılarak teknolojide kullanım alanlarına örnek verecek olursak;
Klimalar, zeplinler, balonlar. Kompresör, cam kesme makinesi, pnömotik ve hidrolik tüm cihazlar, havalı fren sistemleri olarak sıralayabiliriz.
sivilarin-ve-gazlarin-basinci-iletme-ozellikleri-teknolojide-kullanim-alanlari