ilkyazi.com

« | »

Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Saglikli-Yemek-Pisirme-YontemleriYediğiniz yağ miktarını azaltmak birçok hastalığı önlemenin bir yoludur. Ancak bu sevdiğiniz yemekleri yemekten vazgeçmeniz anlamına gelmez. Burada verilen bilgiler, alışverişi ve sağlıklı yemek yapımını kolaylaştıracaktır:

Mutfakta Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar:
Pişirme Kaplarının Doğru Seçimi
Kullanılan Yağ Miktarını Azaltabilirsiniz. Yiyeceklerin lezzetli veya gevrek olması için bol yağ kullanmaya gerek yoktur. Az yağla da aynı sonuç alınabilir. Dibi tutmayan tencere ve tavalardan kullanırsanız, yağ miktarını azaltabilirsiniz. Az yağ kullanmak için, süpermarketlerden alacağınız hamur fırçası ile yemeklerin üstünü tavaları, fırın tepsilerini ve ızgarayı yağlayabilirsiniz. Fırçayla yağlama yerine sprey halinde satılan yağlardan da kullanabilirsiniz. Yemeklerin fırın tepsisine veya kızartma kaplarına yapışmaması için altlarına yağlı kağıt döşeyebilirsiniz. Yağlı kağıt, süpermarketlerde alüminyum rulolarının olduğu raflarda ve rulo halinde satılmaktadır.

Yağı Ayırmanın Kolay Yolları
Etin gözle görülen yağlarını, tavuğun yağını ve derisini sıyırdıktan sonra pişiriniz. Keskin bir bıçak kullanarak yağları kolayca ayırabilirsiniz. Tencerede pişirilen yemeklerin yağını alabilmek için buzdolabında soğutunuz. Tekrar ısıtmadan önce, üzerinde donan yağı alıp atınız. Fırında pişirdiğiniz et ve tavuğun tepsideki su ve yağını bir ölçü kabı kullanarak ayırabilirsiniz.

Yeni Yemek Pişirme Yöntemleri
Az yağ kullanmak için, yemekleri mikrodalga fırında veya buğulamak suretiyle pişirebilirsiniz. Gıdaları bol yağda kızartmak çok şişmanlatıcıdır. Kızartmaların gevrek olması için üstlerini yağlayarak fırında kızartabilirsiniz. Sote edeceğiniz yemekler için yağ yerine biraz et veya tavuk suyu kullanınız. Fırında kızartacağınız eti içinde 1-2 santimetre derinliğinde su olan bir tepsi içindeki ızgaranın üzerine yerleştiriniz. Lezzet vermesi için suya kokulu otlardan koyabilirsiniz. Sağlıklı olmak için, eti ve tavuğu az yemeli ve bunların yanında bol bol makarna, pilav, şehriye, ekmek ve sebze yemelidir.

Markette Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İyi Yağlar Kötü Yağlar
Bazı katı yağ ve sıvı yağlar diğerlerine oranla daha sağlıklıdır. “İyi” yağlar az miktarda kullanılmalı “kötü” yağlardan mümkünse uzak durulmalıdır. Uzak durulması gereken kötü yağlar; tereyağı, donyağı ve tam yağlı süt ürünlerinde yağlı etlerde, hazır halde satılan kek ve bisküvilerde, hindistan cevizi yağı ve sütü gibi yağlı gıdalarda bulunan doymuş yağlardır. Hindistan cevizi Doğu Asya yemeklerine lezzet vermek için kullanır ama az miktarda kullanılmalıdır. Bazı gıdaların ambalajlarının üzerinde, içlerinde “nebati yağ” olduğuna dair bir yazı görseniz bile bu kullanılan yağın her zaman “iyi” yağ olduğu anlamına gelmez. Bu gıdalarda doymuş yağlar kullanılmış olabilir. Bazı gıdaların ambalajlarında “kolesterol yoktur” yazısının bulunması da kullanılan yağın sağlığa uygun olduğu anlamına gelmez. Bu gıdalarda da doymuş yağlar bulunabilir.

“İyi” yağlar tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardır. Bu tür yağlar zeytinyağında, ayçiçeği yağında, soya fasulyesi yağında, fıstık yağında, mısır yağında, susam yağında, kanola yağında, makedemiya yağında ve üzüm çekirdeği yağında, balıkta ve avokadoda bulunur. Yağların üzerinde “hafiftir” yazısını görseniz bile bu az yağ içerdiği anlamına gelmez. Bütün sıvı yağlardaki yağ oranı hemen hemen aynıdır. “Hafif” yazısı yalnızca sıvı yağın renginin açık olduğu anlamındadır. Yoksa az yağlı demek değildir. Zeytinyağında lezzet arıyorsanız rafine edilmemiş zeytin yağı kullanınız. Rafine edilmemiş zeytin yağı lezzetli olduğundan fazla yağ kullanmanıza gerek kalmaz. “Hafif” zeytin yağı daha tatlımsıdır.

Süt Ürünlerinde Doğru Seçim
Süt ürünleri kemik erimesini önleyen kalsiyum bakımından zengin gıdalardandır. Süt ürünlerini satın alırken az yağlı veya yağı alınmış olanlarını seçiniz.

Yazar: Tarih: 18 Ocak 2017.

Etiketler: ,

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar