Sponsorlu Bağlantılar

saglikli-beslenme-icin-neler-yapmaliyizSağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz, neler yemeliyiz, tüketilmesi gereken yiyecekler nedir? Sağlıklı beslenme ile ilgili kompozisyon arıyorsanız kısaca bu yazımızda bulabilirsiniz. Bugün ülkemizdeki yaş ortalaması yüzyılın başlarındaki yaş ortalamasını geçmiştir. “İkramiye” olarak kazandığımız bu yılları sağlıklı olarak geçirmenin yolları nelerdir ? Bunun sırrı yemek rejimindedir. Uzmanlar, düzenli egzersiz yapmanın yanında, sağlığa uygun bir yemek rejiminin zihin açıklığı verdiğini, vücudu kansere, kalp hastalığına, felce ve şeker hastalığına karşı koruduğunu söylemektedir.

Bugün yaşlıların gereksinimleri daha iyi bilinmektedir. Yaşlıların her gün beş porsiyon sebze yemeleri önerilmektedir. Bir porsiyon yarım fincan ölçüsündedir. Bol meyve ve sebzeli bir yemek rejiminin yaşlılarda görülen belli başlı hastalıkları önlediğine dair bulgular mevcuttur. Sebzeli meyve, kuru bezelye ve fasulyede, kahvaltılık tahıllarda ve soya fasulyesi ürünleri gibi bitkisel gıdalarda, vitamin ve minerallerin yanında, sağlığımızı koruyucu binlerce daha başka madde vardır.

Yemek rejiminin sağlığa uygun olması için çeşni önemlidir. Çeşitli bitkisel gıdalar yanında, balık, et, tavuk, yumurta ve az yağlı süt ürünlerinden yemek ve yağı azaltmakla besleyiciliği önemli gıdaları almış sayılırsınız. Ancak çeşni olsun diye daha fazla şeker, çikolata, kızarmış patates ve gazozlu meşrubata dayanırsanız kilo alırsınız. Bu gıdaların besleyici özellikleri azdır ve bu nedenle ancak arasıra yenmelidir. Haftada iki üç kez balık yemek de iyidir. Bazı araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, özellikle, kefal , som, levrek, ton ve sardalya gibi balıklar kalp hastalıklarını önlemek yanında eklem iltihabı konusunda da sağlığa yararlı olmaktadır.

Yediğiniz gıda türlerini daha geniş bir alana yaymak için şunlara dikkat ediniz:
** Çorbalara, sotelere ve salatalara kattığınız sebzelerin çeşitlerini arttırın.
** Her gün hep aynı ekmekten yemeyin. İçinde taneliler, tohumluklar ve kurutulmuş meyveler bulunan ekmekleri de deneyin.
** Her gün hep aynı yemekleri de yemeyin. Daha önce hiç yemediğiniz yemekleri de deneyin. Manavlarda. çeşit çeşit gıdalar bulunmaktadir. Ülkemizde yılın her mevsiminde bulunabilecek yüzden fazla çeşitli meyve ve sebze vardır. Konserve gıdaların çoğu da sağlığa uygundur ve ucuzdur. Teneke kutuda satılan balık türlerini, fasulye ve nohuttan yapılan gıdaları deneyin, yemeklerin içine veya salatalara katın.
** Yemeklerinize, özellikle taze olmak üzere, bol bol kokulu otlar ve baharat katın. Bu gıdalarda hastalıkları önleyici maddeler bulunmaktadır.

Sağlığa uygun, bol çeşitli bir yemek rejimi ve düzenli egzersiz yüksek tansiyonu düşürebilmektedir. Yiyeceklere kattığınız tuzu azaltın. Tuzun yerine fazladan kokulu otlar, baharat, limon, sirke, soğan, sarmısak veya acı kırmızı biber koyun. Tuz koymadan önce yemeğin tadına bakın. Tuz gerekmeyebilir.
Sağlıklı bir yemek rejiminin içinde bol bol alkolsüz içeceklerin bulunduğunu da unutmayın. Her gün 6-8 bardak su içmeye çalışın. Sıcak havalarda daha çok su için.

Etiketler:, , ,