ilkyazi.com

« | »

Sadullah Paşanın Hayatı Kısaca

Sadullah Paşanın Hayatı Kısaca edebi kişiliği ve eserleri hakkında özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
1838 doğumlu olan Sadullah Paşa’nın babası, İkinci Mahmut döneminin ünlü vezirlerinden Esad Muhlis Paşa’dır. İyi bir eğitim gören Tanzimat Devri, Osmanlı devlet adamı, Şair ve Çevirmendir.
Sadullah Paşa, babasının kontrolünde de özel hocalardan Arapça Farsça Fıkıh Akaid Tabiiyye Kimya ve Fransızca dersleri aldı. Edebiyat alanında amatör olarak çalışmış, fakat yeni Türk edebiyatının oluşmasında oldukça faydalı olmuştur.
Sadullah Paşa’nın edebi kişiliği, avrupai düşünceleri, sosyal hayatta hürriyet, eşitlik, kanun hâkimiyeti ve insan haklarının gözetilmesi, bilimsel gelişmeye ve ilerlemeye yol açmıştır.
Sadullah Paşa, Osmanlı Devletinde Divan-ı Hümayun Tercümanlığı, Maarif Müsteşarlıği, Mabeyn Başkâtibliği, Viyana Büyükelçiliği yapmıştır. Ayrıca başarılı çalışmalarından dolayı vezirlik rütbesi verilmiştir.
Sadullah Paşa’nın en büyük eserleri: ”On Dokuzuncu Asır” manzumesi, “Göl” çevirisi, “Berlin Mektupları”, “Charlottenbourg Sarayı”, “Paris Ekspozisyonu”, “Cevdet Paşa’ya Mektub” adlı eserlerdir.
Sadullah Paşa’ya 1883′te Viyana Büyükelçiliği görevi verildi. Bu görevde iken 1891′de Viyana’da intihar etti. Cenâzesi İstanbul’a getirilmiş Sultan Mahmud Han’ın türbesinin bahçesine defnedilmiştir.
Sadullah-Pasanin-Hayati-Kisaca

Yazar: Tarih: 12 Aralık 2016.

Kategori: Biyografi Örnekleri

3 yorum

  1. bilimsel gelişmeye ve ilerlemeye yol açmıştır helal olsun

    sinem tarafından. Tarih:1 Eki, 2013-19:42

  2. Allah razi olsun gercekten cok kisaydi he:]

    dicle tarafından. Tarih:3 Kas, 2013-14:12

  3. o zamanda bu şairlerle yaşamak isterdim. Yaptıkları,başlattıkları olaylar akım gerçekten edebiyatımızı değiştirmiş.

    bad girl tarafından. Tarih:23 Eyl, 2014-21:01Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar