ilkyazi.com

« | »

Refinansman Kredisi

Refinansman Kredisi, önceden alınan bir kredinin yeniden yapılandırılması anlamını taşır. Eğer konut kredisi almışsanız, sonradan faizler düşmüşse bu krediyi daha düşük taksitlerle ödemek istiyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle krediyi kullandığınız banka şubenizle irtibat kurarak kredinizi yapılandırma talebinizi yazılı olarak iletin. Bankanız size belirli bir masraf karşılığında kredinizi yapılandırılabileceğini belirtebilir veya hiç yapılandırma yapmadığını açıklayabilir. Bankanız yapılandırma yapacaksa, diğer bankalardan alacağınız teklife yakın bir değerse, diğer bankanın uzun işlemleriyle zaman harcamamak için kendi bankanızla yapılandırma yapmanız tavsiye edilir. Bankanız yapılandırma yapmıyorsa, bu durumda başka bankalardan refinansman kredisi talebinizi iletiniz.
Refinansman Yeniden Yapılandırma Kredisi kullanırken de aynen yeni bir daire alıyormuş gibi aynı işlemler yapılır ve ücretler alınır. Uygun gördüğünüz bir bankanın teklifini kabul etmeden önce aşağıdaki masraflardan hangilerinin alındığını ve ne kadar ücret talep edildiklerinizi sorunuz.

Yeni Anlaştığınız Bankanın Kredi Masrafları

1- Dosya masrafı
2-Ekspertiz Ücreti
2-Komisyon masrafı
3-Hayat Sigortası (Krediyi kullanan kişiye yapılan sigorta)
4-Konut Sigortası (Yangın, v.s. sigortası)
5-Dask (Zorunlu Deprem sigortası)
6-Fek Ücreti (İpoteği kaldırmak için yazılan yazı)
7-Eft Ücreti (Eski bankaya para transferi yaparken alınan ücret)
8-ipotek Ücreti (Tapu dairesinde Ziraat bankasına yatırılan ücret)
9- Avukat Ücreti

Eski Bankanızın Krediyi Kapatırken Masraflar
1-Erken Kapatma Cezası (Genelde Yüzde 2)
2-Son taksitinizi ödediğiniz günden, krediyi kapattığınız güne kadar geçen sürenin faizi
3-Fek Ücreti

Kredi Kullanmak İçin Gereken Belgeler
Yeni bankanıza başvuru yapmadan önce gelir belgenizi, işyeriniz özelse işyeri sahibinin imza sirkülerini hazırlayıp, ikametgah ettiğiniz adrese ait 2 fatura örneğini, tapu fotokopisini ve nufus cüzdanınızı hazırlamayı unutmayın. Belgelenebilir net maaşınızın kredi taksitinin en az iki katı olmasına özen gösterin. Kredi taksit tutarı, maaşınızdan fazla ise bir kefil gereklidir. Emekli yada memur bir kefil yeterli olacaktır.Kefilin de aynı evrakları vermesi gerekir. En az 6 aylık sigortalı olarak çalışıyorsanız ve krediyi kullanacağınız bankadan önceden kredi kartı sahibiyseniz kredinizin onaylanmasını kolaylaştıracaktır.

Yeniden Yapılandırma Nasıl Olur?
Bankanızdan mali onayı aldıktan sonra evinize bir hafta içinde ekspertiz gelip çeşitli ölçüler alır evin fiyatını size ve çevredeki emlakçılara sorar. Ekspertiz onayı geldikten sonra banka ile sözleşme imzalanır. Sözleşmenin her sayfasını okuyunuz. Özellikle alınacak masraflara dikkat ediniz. Sözleşme imzaladığınız sırada eğer evliyseniz banka eşinizden eş muvafakatnamesi imzalamasını isteyecektir. Eğer kefil kullanmışsanız kefilin de eşinin muvafakatname imzalaması gerekir. Eski bankanızdan kapatma yazısı alıp, yeni bankanıza iletmeniz gerekir. Bu yazıda bankanız tüm borcun kapatılacağı tutarı yazar. Tüm masraflar içerisindedir. Bu tutar faiz sebebiyle her gün değişeceği için aynı gün krediyi yeni bankanız, eski bankanıza transfer etmesi gerekmektedir. Bunun için aynı gün sabahtan tapudan randevu alınır. Hemen eski bankanızdan kapatma yazısı o güne özel tekrar istenir. Kapatma yazısı yeni bankanıza iletilir. Bu arada tapu dairesi için bankanın size vereceği telefondan avukat talebinde bulunulur. Avukat tapu dairesine gelerek dairenize 2. ipoteği koyar. Tapu dairesinde 1 adet resim ve bankaya ödenen ipotek harcı belgesi, tapu ve nufus cüzdanı fotokopisi gereklidir. ipotek işlemi bittikten sonra belgelerin aslı avukatta kalır. Bir adet fotokopi olan ipotek belgesini şubeye teslim etmeniz gerekir. Şubeye teslim ettiğinizde banka şubesi, eski bankanızın eft yaparak tüm borcunuzu kapatır.

Bu işlemi yaparken miktara göre bir eft ücreti alır. Bu tutar için pazarlık yapabilir minumum tutar olan 25 TL ye indirebilirsiniz veya hiç almayabilirler. Banka eft yapmadan önce onaylanan kredi tutarı ile, eski bankanızın borcu tamamen kapatmak için yazdığı tutar arasında bir fark varsa bunu sizden talep eder. Yeni bankanızdan açacağınız vadesiz hesabınıza yatırmanızı ister. Bu tutarı yatırdıktan sonra, onaylanan krediyi de hesabınıza yatırarak, tüm bakiyeyi eski bankanıza transfer ederek borcunuzu kapatır. Para eski bankanızdaki hesaba geçtiğinde, eski banka şubenizle irtibata geçerek hemen kredi borcunuzun tamamen kapatılmasını isteyiniz. Tapuda artık konutunuzda 2 ipotek vardır. Önceki bankanızın ipoteğini kaldırmak için Fek yazısı yani ipotek kaldırma yazısı başka bir değişle rehin kaldırma yazısı isteyiniz. Eski bankanız bunun içinde ücret isteyebilir. Fek yazısını notere onaylanıp onaylatmayacağını sorunuz. Bu yazıyı aldıktan sonra Yeni bankanızdan alacağınız bir yazı ile birlikte tapu dairenize giderek, Takyidat olup olmadığını sorup, eski bankanızın yaptığı 1. ipoteği kaldırıp, yeni bankanızdan aldığınız yazıya yazılmasını iletiniz. Bu yazı yazıldıktan sonra Eski bankanızın 1. ipoteği kalmış olur. Yeni bankanızın 2. ipoteği onun yerini alarak sadece yeni bankanızın ipoteği kalır. Eski bankanızın 1. ipoteğini kaldırmak için tapu dairesine başvurulup az bir miktar harç yatırılar. Bu işlemlerden sonra artık sadece yeni bankanıza taksitleri ödemeye başlayabilirsiniz.

Kredi Kullanırken Yapılan Sigortalar
Eski bankanızın yaptığı hayat sigortası varsa ve yeni bankanızda bu sigortayı kullanmadıysanız, bu sigortayı kapatarak kalan farkı hesabınıza yatırılmasını talep edebilirsiniz. Bu arada yeni bankanız, eski bankanızın yaptığı diğer sigortaları kabul ederse (DASK, Konut sigortası) bunları sigorta şirketlerini arayarak Dain Mürtehin değişimi (Rehinli Alacak Bilgisi değişimi) yapınız. Böylece yeni bankanıza ayrıca sigorta ücreti ödememiş olursunuz.

Yazar: Tarih: 23 Şubat 2017.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: Genel Kültür

1 yorum

  1. Konut kredimi yeniden yapılandırmak istiyordum. İnternette o kadar aramama rağmen detaylı bir yazı bulamamıştım. Bu kadar detaylı bir anlatım için çok teşekkür ederim. Artık rahatlıkla refinansman kredi başvurusu yapabilirim. Emeğinize sağlık teşekkürler.

    Mehmet YILMAZ tarafından. Tarih:26 Haz, 2013-15:24Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar