ilkyazi.com

« | »

Premenstrüel Sendrom Nedir

Premenstrüel sendrom nedir, tedavisi, pms, belirtileri, pdf, ölçeği ile ilgili kısaca bilgilerin yer aldığı makalemizin faydalı olmasını dileriz.
Premenstrüel sendrom, Birçok kadının sosyal yaşamını etkileyen, luteal faz boyunca hissedilen semptomlardır. %10 ‘unda çok ciddi problemler yaratır ve tıbbi tedavi gerektirir.
Çoğunlukla belirtiler karında şişlik, baş ağrısı, meme hassasiyeti, halsizlik, uykusuzluk, aşırı sinirlilik, depresyon, emosyonel bozukluk, unutkanlık, dikkat azalması, aşırı yemek yeme isteğidir.
Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Over (yumurtalık) steroidlerinin (östrojen, progesteron) santral sinir sistemindeki etkileri, serotonin salınımı veya geri alımındaki bozukluklar neden olabilir.
Premenstrüel Sendrom Tedavisi :
Basit öneriler egzersiz, diyet değişiklikleri, tuz, alkol, kafein kısıtlaması, stresten uzak durma faydalı olabilir.
Ağrı ve kramplar için prostoglandin antagonistlari kullanılır. Hem sinirlilik , hem de depresyon gibi emosyonel bozukluklar için psikoterapatik ilaçlar kullanılabilir. Meme hassasiyetinde siklus boyunca danozol veya metil testosteron kullanılması rahatlık verir. Bazı vakalarda semptomlar o kadar şiddetlidir ki, ovülasyonun engellenmesi düşünülebilir. Bu amaçla oral kontraseptifler , progesteron , danozal veıa GnRH anologları kullanılabilir.

premenstruel-sendrom-nedir

 

Yazar: Tarih: 23 Nisan 2013.

Etiketler: , ,

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar