ilkyazi.com

« | »

Piri Reis haritasını nasıl çizmiştir?

Piri Reis’in Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1513 yılında, çizdiği Dünya Haritası’nın, hala gizemini koruyor. ”2013 UNESCO Piri Reis Yılı” olarak kabul edilmiş, olan bu yılda haritanın önemi çok daha artıyor. Yaklaşık 500 yıl önce çizilen haritanın yalnızca bir kısmı günümüze ulaşabildi. O kısım da Topkapı Sarayı’nda barındırılıyor. Peki yüzyıllardır, Piri Reis haritasının bu denli gizemi nereden kaynaklanıyor? Haritanın üzerinde bulunan şifreler ve sırlar neler?

Piri_reis_dunya_haritasi
Antartika keşfedilmeden 300 yıl önce, Piri Reis’in haritasında görünüyor. Harita sanki uzaydan çekilmiş bir fotoğraf gibi, ince ayrıntılarıyla çizilmiş. Uydu fotoğraflarıyla bir karşılaştırma yapıldığında, birebir benzer olduğu anlaşılıyor. Piri Reis’in kendi el yazısıyla yazılmış, bazı uyarılar ve hayvan resimleri de mevcut. Haritanın çizilmesinin o zaman ki imkanlara göre mümkün olamayacağını belirten bazı uzmanlar, haritanın uzaylılar tarafından çizildiğini veya astral seyahat yaparak dünyayı uzaydan çizdiğini belirtiyorlar. Haritada, Avrupa ve Kuzey Afrika’nın neredeyse tamamen aynı olarak çizilmiş olması ve Brezilya’nın da hemen farkedilebilmesi, Piri Reis’in büyük dehasını dünyaya gösteriyor. Piri Reis haritasında, Afrika’ya küçük resimler halinde not düşerek fil ve devekuşu resimleri çizmiş. Güney Amerika’da ise, aynı şekilde lama ve puma resimleri var. Acaba Piri Reis, bu hayvanları çizerken oralarda bu hayvan turlerinin yaşadığını nereden biliyordu?
Piri Reis haritasını çizerken Kristof Kolomb’la beraber çizdiğini, onla meslektaş oldukları için bu gibi konularda birbirlerine yardımcı oladuklarını ve onun haritalarından faydalandığını belirten uzmanlarda bulunuyor. Peki sizce Piri Reis bu haritayı nasıl çizmiş olabilir?

Yazar: Tarih: 13 Aralık 2016.

Etiketler: , , ,

Kategori: Genel Kültür

1 yorum

  1. arkadaslar süper işime yaradı ama bana nasıl amerikaya gitmediği halde haritayı nasıl çizdiğiyle alakalı kompozisyon lazım bulursanız sevinirim

    selen poyraz tarafından. Tarih:4 May, 2013-13:52Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar