Sponsorlu Bağlantılar

pap-smear-nedirPap Smear nedir, kontrolü, sonucu, kaç yaşında, kaç yılda bir yapılır? Pap Smear testi, ppt , sonrası kanama, ücreti, konvansiyonel, ne zaman yapılır, boyama yöntemi, aşısı ie ilgili sorulara yanıt alacağınız kısa bilgi ve açıklamları bu yazımızda bulabilirsiniz.
Pap smear sitolojik inceleme amaçlı vajen arka bölgesinden (forniksinden) ve direk servikal kanaldan örnek alınmasıdır. Bu amaçla çeşitli araçlar kullanılabilir. Ayre spatulası, ıslatılmış pamuklu çubuklar, endoservikal aspirasyon veya fırça bunlardan bazılarıdır. Slayt üzerine yayıldığında üzerinde en az materyal kalan endoservikal fırça en etkili yöntemdir.
Cinsel olarak aktif olan veya 18 yaşına ulaşmış bayanlarda yılda bir kez pap smear kontrolü yapılmalıdır. Üç veya daha fazla muayenesinde normal değerlendirilen bayanlarda pap smear aralığı hekimin önerisine göre uzatyılabilir.Smear sonucunu değerlendirmek amacı ile çeşitli sınıflamalar kullanılmaktadır. Smear sonucunda hücreler “atipik “olarak değerlendiriliyorsa, bunun önemini açıklığa kavuşturmak için ileri incelemeler yapılmalıdır. Pap test’in hata oranı ( yanlış – negatif ) %15-%30 arasında değişmektedir. Bu da göstermektedir ki smear testi sadece bir tarama testidir. Teşhis amaçlı kullanylmaz. Servikal kanserlerin tanısı açısından test sonucu normal gelse bile gözle görülebilen lezyonlardan muhakkak biyopsi yapılmalıdır.

Etiketler:, , ,