ilkyazi.com

« | »

Özkütleden nasıl yararlanılır ?

Günlük hayatta özkütleden nasıl ve nerelerde yararlanırız? Özkütlenin tanımı ve örnekler hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Özkütle Nedir ?
Özkütle maddelerin kütlelerinin hacimlerine oranıdır. Her madde için özkütle değeri farklılık gösterir. Özkütle maddenin kendine has bir özelliğidir. Maddelerin katı sıvı gaz hallerinde birbirlerinden ayırt edilmesini sağlar.
Günlük hayatta özkütlü unsurunu çok kullanıyoruz. Özkütle farklılığı kısaca hayatımızın bir çok noktasında kolaylık sağlamıştır. Bir maddenin saf halde bulunduğu zaman ki özkütle değeri bilinirse o maddenin hangi madde olduğu çok rahatça söylenebilir. Küçük bir parantez açalım, özkütle sıcaklık ve basınç faktörlerine göre değişim gösterebilir. Yapacağınız tahmin için sıcaklık ve basınç değerlerini de göz önünde bulundırmanız gerektiğini hatırlatalım.
En basit örnekle zeytinyağını ve suyu özkütle farkından ayırabiliriz. Dikkat etmemiz gereken nokta heterojen karışımları ayırabiliriz, homojen karışımlarda biraz daha profesyonel yöntemler ile ayırabiliriz.
Biraz komplike bir örnek olarak da petrolün damıtılarak benzin, motorin, uçak yakıtı vs gibi çeşitlere ayrılarak hizmete sunuluyor.

Yazar: Tarih: 06 Aralık 2016.

Kategori: Güncel Haberler

4 yorum

 1. katılarda ve gazlardakullanırız

  selen tarafından. Tarih:12 Oca, 2014-23:21

 2. güzel

  furkan tarafından. Tarih:12 Oca, 2014-23:23

 3. tşk

  merve tarafından. Tarih:29 Eki, 2014-12:34

 4. teşekkürlerrrr

  merve tarafından. Tarih:29 Eki, 2014-12:34Lütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar