Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus Cüzdanımı kaybettim. Nüfus cüzdanımı değiştirmek ve yenilemek için ne yapmalıyım, yenileme ücreti, kaybetme cezası ne kadardır? Nüfus cüzdanı kayıp gazete ilanına gerek var mı? Tüm bu konular hakkında 2013 yılına ait son bilgileri sizler için araştırdık. Cüzdanınızı veya çantanızı çaldırdığınızda, nüfus cüzdanınızda içindeyse, ilk yapmanız gereken en yakın emniyet müdürlüğü veya polis merkezine gidip tutanak tutturmaktır. Tutanağın bir nüshasını almayı unutmayın. Yapmanız gereken ikinci işlem eğer fotoğrafınız yoksa bir fotoğrafçıya gidip en az 3 adet olmak üzere, alın ve çene açık olacak şekilde ön cepheden sivil kıyafetlerle fotoğraf çektirmektir. Eğer fotoğrafınız önceden varsa en fazla 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Fotoğraflar ve polis tutanağı ile beraber ikametgahınızın bulunduğu muhtarlığa gidip, Kayıp Kimlik Nüfus Cüzdanı Talep Formunu doldurmanız olacaktır. 1 adet resminizi forma ekleyerek, Kayıp Kimlik Nüfus Cüzdanı Talep Formunu muhtara onaylatıp bir nüshasını almayı unutmayın. Muhtarlar bu belge için ortalama 3,5 TL ücret alıyor. Son olarak Fotoğraflar, Polis Tutanağı ve muhtarlıktan aldığınız belge ile ilçe nüfus müdürlüğüne giderek, Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası ödemeden yeni nüfüs cüzdanınızı çıkartabilirsiniz. Nüfüs cüzdanınızı çaldırmadan kaybettiyseniz (gasp, hırsızlık, terör, yangın ve doğal afet sebebiyle kaybolmaması ve bu durumun belgelendirilememesi halinde) Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası 2013 yılı için 73 TL ödemek zorundasınız. ”Nüfus Cüzdanı Kayıp Cezası”, bağlı bulunduğunuz ilçenin mal veya defterdarlık müdürlüğüne 15 gün içerisinde öderseniz yüzde 25 indirim yapılır. İndirimli olarak 54,75 TL ödersiniz. Ayrıca her iki durumda da 6,5 TL Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti tutarını nüfus müdürlüğüne ödeyeceksiniz. Bu arada eğer yaşınız 18 Yaşından küçükse anne ya da babanızın müracaatı, anne ve baba boşanmış ise mahkemece çocuğun velayetini alan kişinin müracaatı gerekmektedir.
Nüfus cüzdanınızı kaybetmediyseniz ve sadece nüfus cüzdanı yenileme yapmak istiyorsanız bu yukarıda anlatıldığı gibi teferruatlı bir iş değildir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafınız ve eski nüfus cüzdanınızla birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Nüfus müdürlüğü kimliğinizi kontrol eder. Eğer kimliğiniz açık ve net olarak okunmuyorsa, resminiz çok eski veya tanınmıyorsa, sizden Ehliyet, Pasaport, Aile Cüzdanı, Memur Cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Basın Kartı gibi kimliği kanıtlayan belgeler isteyebilir veya sizi ikametgahınızın bağlı bulunduğu muhtarlığa göndererek ”Nüfüs Cüzdanı Yenileme” belgesi almanızı isteyebilir. Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti 6,5 TL ödeyerek 5 dakika içerisinde kimliğinizi alabilirsiniz.
Nufus-Cüzdanimi-Kaybettim-Ne-YapmaliyimBundan sonra yapılacak işlemler sizin güvenliğiniz için önemlidir. Eski kimliğinizi bulan kötü niyetli kişiler sizin adınıza şirket kurabilir, telefon hattı alabilir, banka hesabı açabilir, kimliğinizi hırsızlık yaptığı evde bırakabilir, bankalardan kredi kartı alarak sizi borçlandırabilir. Böylece yüzlerce kötü örnek sayabiliriz. Bunlardan sizin sorumlu olmamanız için kimliği kaybettiğiniz ilk gün hemen gazeteye ”Kimliğimi Kaybettim Hükümsüzdür” şeklinde ilan verin. Gazeteyi ve ilan verdiğiniz belgeyi saklayın. Emniyet birimlerimizden aldığınız bir tutanağın kopyasını saklayın. Vergi dairesine giderek kimliğinizi kaybettiğinizle ilgili dilekçe verin bu dilekçenin bir kopyasını yine saklamayı unutmayın. Türkiye Bankalar Birliği’ne dilekçe ile başvurarak eski kimliğinizin iptal edildiğini, yeni kimliğinizi kullanmaya başladığınızı bildirin. Aşağıda verilen örnek dilekçeyi kullanabilirsiniz. Eski kimliğinizin seri numarasını yeni kimliğinizi çıkarmadan nüfus müdürlüğünden veya internet üzerinden Tc Kimlik No Doğrulama yaparak görebilirsiniz. Ayrıca bu dilekçede ikinci satırı değiştirerek GSM Operatörlerini, Vergi Dairelerini ve ilgili diğer kurumları da bilgilendirebilirsiniz.
Konu: Kayıp Nüfus Cüzdanı Bilgilendirme
Türkiye Bankalar Birliği’ne
……….. T.C Kimlik numaralı Seri: … No: …… nolu nüfus cüzdanım ../../…. tarihinde çalınmıştır. ../../…. Tarihinde yeni Seri: … No: …… nolu nüfus cüzdanımı Nüfus Müdürlüğü’nden çıkarttım. Banka kartlarımı iptal ettim. Çalınan nüfus cüzdanım Nüfus müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir. TBB’ ne durumu bilgilendirmek için bu dilekçeyi bilgilerinize sunuyorum.
Ad Soyad – Tarih – İmza

Etiketler:, , ,