Sponsorlu Bağlantılar

Ne-kadar-et-yemeli-tuketilmeli-faydalariNe kadar et tüketmeli, kırmızı et yemelimiyiz, etin faydaları ve zararları nelerdir? Et konusu gıdalar ve sağlık açısından medyada verilen bilgiler nedeniyle karmaşa yaratmaktadır. Örnegin bir televizyon programında etin sağlık için ne kadar önemli olduğu vurgulanırken diğer medya haberlerinde et yemenin sağlıgımızı bozduğu savunulur. Bu alanda yapılacak açıklama şudur: Sağlığa uygun diğer gıdalarla birlikte ve yağsız ve ölçülü oranda yenmek koşuluyla, et sağlık için yararlıdır.Etin içinde sağlık için önemli olan protein, demir, çinko ve B vitaminleri bulunmaktadır. Bazı yağsız etlerde yağ oranı çok az olduğu halde diğer etlerde kalp hastalığına, şişmanlığa ve diğer sağlık sorunlarına yol açan hayvani yağlar çok fazladır. Sağlık açısından önemli olan, etin en yağsız kesimlerinden yemek ve üzerinde gözle görülebilir bütün yağları kesip atmaktır. Yağsız et daha pahalıdır ama bir porsiyon için gerekli olan da ancak 100 gram ettir.

Yağ oranı fazla olan etler hangileridir ?
Etin etrafında bir tabaka yağ varsa veya arasında damar damar yağlar görünüyorsa etin yağlı olduğu bellidir. Ancak bazı etlerin yağları göze görünmeyebilir. Ucuz kıyma buna örnek gösterilebilir. En iyisi az miktarda pahalı satın almak veya kasabınıza kıyma için yağsız bir et parçasını makineden gcçirmesini rica etmektir. Diğer yağlı etler arasında sosis, salam ve sucuk gibi et ürünleri bulunmaktadır.

Etle diğer gıdalar arasındaki sağlıklı denge ne olmalıdır ?
Geleneksel yemeklerimizin daha sağlıklı olmalarının nedeni bizim yemeklerimizde az et fakat bol sebze, pirinç, makarna ve ekmek bulunmasıdır. Tabağa daha çok et daha az sebze koyulurdu. Sağlık için daha çok bitkisel gıdalar; yani tahıllar, sebze ve meyve yenmelidir. Bu gıdalarda sağlık için gerekli olan posa ve hastalıkları önleyen diğer besleyici maddeler bulunmaktadır. Bu saydığımız gıdaları daha bol, et, tavuk, balık, yumurta ve süt ürünlerini ise daha ölçülü miktarda yememiz gerekmektedir. Her gün bir porsiyon tavuk veya et yemek gerekmez. Et yerine balık da yiyebilirsiniz. Uzmanlar, haftada iki kez balık yememizi önermektedir. Yemeklerde et yerine geçecek sağlığa uygun ve ucuz gıdalar arasında kuru bezelye, fasulye, mercimek ve ölçülü miktarda fındık fıstık gibi yiyecekler bulunmaktadır. Bu gıdalarla bitkisel gıda oranını arttırabilirsiniz.

Eti az yağda pişirmenin yolları nedir ?
Izgara, firın ve sote gibi pişirme yöntemleri iyidir. Eti üzerine ayrıca yağ sürmeden ızgara üstünde ve altına tepsi koyarak fırınlarsanız piştikçe yağları tepsiye akar. Satın aldığınız bazı yağsız et kesimleri size kuru geliyorsa eti pişirmeden önce bir süre sos veya az zeytinyağı içinde dinlendirin.
Pişirdiğiniz et yemeklerinde eti az; sebzeyi, makarna ve pirinci daha bol kullanın.

Kadınların daha çok yemesi gerekli midir ?
Kadınların birçoğu gıdalardan yeterince demir almamaktadır. Bu kansızlığa ve yorgunluğa (yorgunluğun başka nedenleri de olabilir) neden olur. Gebe kadınlar, ergenlik çağındaki kızlar ve ağır egzersiz yapan kadınların diğer kadınlara oranla daha çok demire gereksinimi vardır. Vücudunuz demiri; yağsız et, tavuk ve balıktan daha kolay alır. Demir bakımından zengin diğer gıdalar arasında kuru bezelye, fasulye, mercimek, ekmek (özellikle kepekli ekmek) , maydanoz, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, yumurta ve kurutulmuş meyveler sayılabilir.. Vücudun bu yiyeceklerden daha çok demir alabilmesi için bu gıdaları C Vitamini bakımından zengin olan domates, maydanoz, yeşil karnabahar, dolmalık biber, portakal suyu veya meyve ile takviye etmek gerekir.

Etiketler:,