ilkyazi.com

« | »

Lyme Hastalığı: Tedavisi Tanısı ve Belirtileri

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı iğne başı büyüklüğünde küçük bir böcek olan geyik kenesinin ısırığı ile kişiye geçen bir mikroorganizma tarafından oluşturulan bir enfeksiyon hastalığıdır. Enfeksiyon oluşturabilmesi için kenenin 24 saat veya daha uzun süreyle kişinin vücuduna yapışık kalması gerekir. Lyme hastalığı tüm yıl boyunca görülebilir, fakat genellikle Mayıs ile Ağustos (kene mevsimi) ayları arasında açık alanlarda, ormanlarla çayırların birleşme yerinde geyik kenelerinin çok sayıda bulunduğu dönemde bu hastalığa rastlanır. Çocuklar geyiklerin yaşadığı ormanlık alanlarda oynarken kolayca enfekte olabilirler.

Lyme Hastalığı Belirtileri
En sık görülen ve anlaşılabilen belirti, kene ısırığının olduğu yer de yavaşça genişleyen küçük kırmızı bir noktadır. Döküntü, bu noktanın etrafında genişler ve daha sonra döküntünün merkezi silikleşerek inek gözü şeklinde bir halka oluşur. Birkaç hafta içinde çocuğun vücudunda değişik yerlerde değişik sayıda döküntü oluşabilir. Erken dönemde ateş ve soğuk algınlığı benzeri başka belirtiler de görülebilir. Eğer hastalık hemen tedavi edilmezse kene ısırığından aylar hatta yıllar sonra çocukta ağrılı ve şişmiş eklemler gibi artrit belirtileri (özellikle de dizlerde) ortaya çıkabilir. Tedavi edilmemiş Lyme hastalığı sinir sistemini de etkileyerek Bell felci olarak da bilinen geçici yüz felci, menenjit veya kol ve bacaklarda hissizlik ve güçsüzlük gibi belirtilere yol açabilir. Çocuğunuzda ısırılmadan haftalar sonra düzensiz kalp atışı, solunum güçlüğü ve baş dönmesi gibi kalp problemleri de görülebilir.

Lyme Hastalığı Tanısı
Lyme hastalığının belirtileri başka hastalıklarınkine benzediği için tanı koymak çok güç olabilir. Bu hastalığa yakalananların yaklaşık dörtte birinde başlangıçtaki tanı koydurucu döküntü bile görülmez. Çocuğunuz geyik kenesi tarafından ısırıldığını hatırlamayabilir, çünkü bu ısırık ağrısızdır ve kene çıplak gözle görülmeyecek kadar ufaktır. Eğer çocuğunuzda Lyme hastalığının belirtileri ortaya çıkarsa onu doktora götürün. Doktorunuz size ve çocuğunuza yakın zaman önce kenelerin olduğu bir bölgede bulunup bulunmadığınızı sorarak enfeksiyon belirtisi aramak için bir kan testi isteyecektir, fakat kan testi her zaman doğru olmayabilir. Eğer doktor çocuğunuzun sinir sisteminin etkilendiğini düşünüyorsa enfeksiyonla ilgili kanıt aramak için bir iğneyle belinden su almak üzere lomber ponksiyon adı verilen incelemeyi yapabilir.

Lyme Hastalığı Tedavisi
Erken dönemdeki bir Lyme hastalığını tedavi etmek için doktorunuz ağızdan alınacak antibiyotikler önerebilir. Hastalığın ileri dönemlerinin tedavisinde intravenöz yoldan verilen antibiyotikler gerekebilir. Çocuğunuzun kullanacağı antibiyotik hastalığın evresine ve çocuğunuzdaki belirtilere göre değişebilir. Hastalığın belirtileri aylarca hatta yıllarca devam etse bile çocuğunuz tedaviden sonraki birkaç hafta içinde iyileşecektir.

Lyme hastalığı nasıl önlenebilir ?
Çocuğunuz ormanda veya yüksek otların kenarında yürürken veya oynarken Lyme hastalığına yakalanmamak için bazı önlemler alması gerekmektedir. Çocuğunuza aşağıdaki Lyme hastalığından korunma yollarını öğretin: Uzun kollu bir bluz giyerek en üst düğmesi dahil tüm düğmelerini iliklemek, şapka giymek ve pantalonun paçalarını çorapların içine sokmak gereklidir. Kıyafetlere ve açıkta kalan cilde dietiltoluamid (DEET) içeren bir böceksavar püskürtmek gerekir. Ellerini ağızlarına sokan küçük çocukların cildine böcek kovucu sprey sıkmayın. Yalnızca giysileri spreyleyin. Kene mevsiminde ormana gittiğinizde evcil hayvanlarınızı yanınızda götürmeyin. Köpekler geyik kenelerini evinizin içine kadar taşıyabilirler. Çocuğunuz eve girdiğinde vücudunda kene olup olmadığını araştırın. Yakından bakın; keneler çok küçüktür. Bahçenizde yüksek otlar ve çalıçırpı bulundurmayın, geyikleri de yaklaştırmamaya çalışın. Eğer çocuğunuzun derisi üzerinde kene bulursanız bir cımbızla kafasından yakalayarak düz bir biçimde çekin. Keneyi ezmeyin, çünkü çocuğunuz cildinden enfekte olabilir. Yarayı su ve sabunla yıkayarak üzerine reçetesiz olarak satılan antiseptiklerden birini sürün.

Yazar: Tarih: 22 Temmuz 2013.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Sağlık Bilgileri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar