Sponsorlu Bağlantılar

Linye hattı çekmek tehlikeli ve riskli bir iştir. Elektrik konusunda yeterli bilginiz yoksa, iyi bir eğitim almadıysanız, can güvenliğiniz için bu konunun uzmanlarından yardım almanızı öneririz.
Dağıtım tablosundan prize yada lambaların bağlandığı buata kadar çekilen hat, linye hattıdır. Buattan anahtar veya prize kadar olan hat ise sorti hattıdır. Linye ve sorti arasındaki fark linye hattı, dağıtım tablosundan, sorti hattına bağlanana kadar olan bölümü kapsar. Hat sorti ile devam eder. Linye Hattı çekilmesine başlamadan önce, proje detaylı olarak incelenerek gerekli  olan kablo, sigorta, anahtar, priz, boru, dirsek, buat ve kasa temin edilir. Projelere göre değişse de, genelde tavan bölümü boruları, inşaatın tavan betonu dökülmeden önce döşenir.
Elektrik-Tesisati-Linye-Hatti-Nasil-CekilirDuvar borularını yerleştirirken çekiç, çivi, duvar kırıcı ve gönye gibi malzemeler kullanılır. Boruların birbirlerine bağlandığı noktalara buat ve dirsek yerleştirilir. Sorti hattında ise boruların aşağı doğru inen uçlarına kasa konularak sabitleştirilir.  Boruların sabit olarak durması için beton kullanılır.
Tavan borularının ezilmemesi için sert olmasına ve uçları betonla kapatılmamasına özen gösterilmelidir. Borular tamamen duvar içlerinde sabitleştikten sonra, içlerine susta yardımıyla kablo hattı döşenir. Prize giden kabloların daha kalın kesitli olmasına dikkat edilmelidir. Borular ve kablolar tam olarak yerleştirilip, duvar sıvaları da yapılmışsa anahtar, priz ve lambaları monte ederek linye ve sorti hattımızı tamamlamış oluruz.