ilkyazi.com

« | »

Karacaoğlan Hakkında Kısa Bilgi

Karacaoğlan hakkında kesin bilgiler bulunmasa da Batı Anadolu’da yaşayan Karakeçeli aşireti onun kendi aşiretlerinden olduğunu iddia eder. Ayrıca Osmaniye Düzeiçi İlçesi Farsak Köyü’nde doğduğu tahmin edilir. Mersin’liler ise Karacağlanın Silifke, Mut, Gülnar ilçelerinin köylerinden olduğunu iddia eder. Tarihi kaynaklar ise Karacaoğlan’ın Çukurova’da doğduğu ve Türkmen aşiretleri arasında yetiştiğin anlatır.

karacaoglanKaracaoğlan’ın yaşamı hakkında dönemin Akşehirli Hocası Hamdi Efendi’nin şu sözleri onun hayatına ışık tutar. Babası gibi ömür boyu askere alınmaktan korkardı.  Onun diğer bir korkusu ise çirkin bir kızla evlendirileceğiydi. Yaşadığı Çukurova’nın derebeyi olan Kozanoğulları ile anlaşamıyordu. Bu nedenle iki kız kardeşini alarak Bursa’ya göç etti. Burada ev, bark sahibi olan Karacaoğlan evlat sahibide oldu lakin evladını genç yaşta kaybetti.

Anadolunun çeşitli illerini gezen Karacaoğlan Rumeli, Mısır ve Trablusa’da gitmiştir. Doğduğu yer gibi öldüğü yerde kesin olarak bilinmiyor. Hoca Efendi’nin tanımına göre Maraş Cezel Yaylasında 96 yaşında vefat etti. Son bilgilere göre ise cenazesi Mersin Mut İlçesi Çukur Köyünde bulunan Karacaoğlan tepesindedir.

Karacaoğlan hayatı boyunca yazdığı şiirlerde Hasan ve Hüseyin gibi isimlerde kullanmıştır. Karacaoğlanın hayatı genellikle Çukurova, Maraş ve Gaziantepte geçmiştir.

 

 

 

 

Yazar: Tarih: 08 Aralık 2016.

Kategori: Kompozisyon Örnekleri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar