Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzdaki iskeletin kısımları ve görevlerini gelin hep birlikte öğrenelim. Öncelikle vücudumuzdaki iskeletin görevlerini inceleyelim. İskeletin görevleri şunlardır;

-Vücudumuza şekil verir
-Vücudumuzun dik durmasını sağlar
-Organlarımızı korur
-Hareket etmemizi sağlar

İskelet sistemi beş gruba ayrılarak incelenebilir. Bu gruplar kafatası, göğüs kafesi, omurga, kollar ve bacaklardır.

1-) Kafatası

Vücudumuzdaki en sert kemik olan kafatasında alt çene hariç tüm kemikler hareketsizdir. Yassı kemiklerden oluşan kafatası beynimizi içinde barındırarak korur. Beyin ise omurilik hareketlerini kontrol eden bir merkezdir.
kafatası
2-) Göğüs Kafesi

Göğüs kafesinde iki hayati önemli organ bulunur bunlar akciğerler ve kalptir. Akciğerler nefes almamızı sağlarken kalp vücudumuzdaki kan dolaşımını sağlar. Bu iki önemli organı göğüs kafesimiz korur.
gogus kemigi
3-) Omurga

Kapalı bir tüneli andıran omurga içerisinden sinirler geçmektedir. Bu sinirler beyinden gelen tüm emirleri vücudun diğer organlarına aktarır. Oldukça önemlidir. Fıtık ve sırt ağrısı dediğimiz hastalıklar bu bölgede meydana gelir.
omurga
4-) Kollar

Uzun kemiklerden oluşan kolların ucunda küçük kemiklerden oluşan parmaklar bulunur. Kavrama, tutma gibi görevleri bu kısımla yerine getiririz.
kol
5-) Bacaklar

İskeletteki en uzun kemikler bacaklarda bulunur. Aynı kollardaki gibi uzun kemiklerin ucuna küçük kemikler yer alır.

bacak

Yetişkin bir insanın iskelet kısımlarını gördük ve görevlerini kısaca size anlattık. Lakin bebeklerde bu olay çok değişiktir. Bebeklerdeki kemik sayısı yetişkin bir insana göre daha fazladır. Bebeklerde kemik sayısı 300 iken zamanla kemikler kaynayarak bir yetişkindeki kemik sayısı olan 206′ya düşer.

El ve ayaktaki kemiklerimizin sayısı vücudumuzda bulunan kemik sayısının yarısından fazladır. Vücudumuzda bulunan en küçük kemik kulağımızdadır ve 3 mm boyundadır.

Umarım bu yazı size dersinizde yardımcı olmuştur. Yorum yaparak fikir ve görüşlerinizi belirtebilir, herhangi bir konu hakkında yazı isteğinde bulunabilirsiniz.

İskeletin bütün haliyle incelemek için tıklayın