ilkyazi.com

« | »

Isaac Asimov Kimdir

2 Ocak 1920 doğumlu Yahudi asıllı Amerikalı yazar ve biyokimyacı olan Isaac Asimov özellikle yazdığı bilim kurgu kitaplarıyla başarıyı yakalamıştır. Fantezi dalında yazılar da yazan Isaac Asimov Felsefe hariç tüm ana dallarda kitap yazmıştır. Yalın bir dil kullanan ve herkesin beğenisini kazanan Isaac Asimov ‘un kitapları sıradan insanlar tarafından bile okunurdu.

Bilim-kurgunun ustası olarak anılan Isaac Asimov yaşadığı dönemde Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke ile birlikte en iyi bilim kurgucu olarak bilinirdi. Rusyada dünyaya gelen Isaac Asimov ailesi ile birlikte üç yaşındayken Amerika’ya göç etmiştir. Henüz 20 yaşına gelmeden bilim kurgu kitapları yazmaya başlayan yazar aynı zamanda Columbia Üniversitesinden mezun oldu.
isaacasimov
Bu üniversitede kimya dalında doktora yapan yazar daha sonra Boston Üniversitesine geçerek profesör olmuştur. 1942′de bir evlilik yapan yazar bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuştur. Daha sonra eşinden boşanan yazar aynı sene bir başkasıyla evlenmiştir.

1983 yılıdna by pass ameliyatı olan Isaac Asimov kendisine verilen hastalıklı kan nedeniyle Aids olmuştur. Bu hastalık nedeniyle 6 Nisan 1992′de yaşamını yitirdi.

Yazarın eserleri arasında Ben Robot adlı kitabıda bulunur. Ayrıca bu kitapa uyarlanarak filmde çekilmiştir.

Yazar: Tarih: 12 Aralık 2016.

Etiketler:

Kategori: Biyografi Örnekleri

0 yorumLütfen yorum yazınız.

« | »


Son Yazılar


Sayfalar