Sponsorlu Bağlantılar

Vatandaşlık görevlerimiz ve sorumluluklarımız nelerdir? Vatandaşlık görevlerini yerine getirmenin önemi nedir? Kısaca, madde madde, Cumhuriyetin belirlediği vatandaşlık haklarımız, görev ve sorumluluklarımız ile ilgili bu yazımızda bulabilirsiniz.
Vatandaş hak ve görevlerini bilmesi, yasalara titizlikle uyması, vatandaş olma sorumluluğunu yerine yetirmesi gerekir. Vatandaş, her türlü ayrımcılığa karşı olmalı, insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü davranmalıdır. Demokrasinin gerekliliğine inanmış olmalı, eşitlik ve özgürlük gibi değerleri benimsemelidir. Devlete karşı sorumluluklarını tam olarak yerine getirmelidir. Vatandaş seçme ve seçilme hakkını bilmeli, seçimlere katılmalıdır. Askerlik yapmak, vatandaşın başlıca görevlerindendir. Vatandaşın devlete karşı sorumluluklarından biride vergi vermektir.Vergi vermek herkesin vatandaşlık görevidir.
Vatandaşlık görevlerini yerine getirmenin önemi büyüktür. Yerine getirmediğimizde, ülkü bağımsızlığı, bütünlüğü tehlikeye girer, vergi vermezsek ülke gelir elde edemediği için devlet görevlerini yerine getiremez. Askerlik yapmadığımızda ülke kendini koruyamaz. Seçme ve seçilme hakkımızı kullanmadığımızda ülke kendi kendini yönetemez.

Etiketler: