Sponsorlu Bağlantılar

Tiroidit neden olur, nedenleri belirtileri ve tedavisi nedir? Tiroidit, tiroid bezinin bir enflamasyonudur. Tiroid bezi gırtlaktaki çıkıntının hemen üzerinde bulunur. Trakeanın etrafında ve bir kelebek şeklindedir Tiroiditin değişik şekilleri vardır. En sık görülen şekli, Hashimoto tiroiditi olarak bilinen kronik (uzun süreli) bir şekildir. Hashimoto tiroiditi, çocuğun bağışıklık sisteminin (vücudun enfeksiyonlara karşı savunma sisteminin) kendi tiroid dokusuna karşı saldırıya geçtiği otoimmün bir hastalıktır. Çoğu zaman ergenlik çağındaki çocukları etkiler ve kız çocuklarında erkeklerden daha sıktır. Akut ve subakut tiroidit de bu hastalığın öteki iki şeklidir. Akut tiroidit, bakterilerin tiroid bezine vücudun başka bir bölgesinden geldiği nadir bir hastalıktır. Subakut tiroidit, viral bir enfeksiyonun yol açtığına inanılan daha sık görülen bir tiroidit şeklidir.

Tiroidit Belirtileri

Hashimoto tiroiditi tiroid bezinde büyümeye (guatr) ve boyunda gözle görülür bir şişliğe neden olur. Ayrıca büyümede gecikme, davranış değişiklikleri, enerji düzeyinde düşme, kilo alma, kaslarda güçsüzlük, kas krampları, genel yorgunluk hissi, pullu ya da kaba bir deri, seste kalınlaşma ve saçlarda dökülmeyle ortaya çıkan, ilerleyici hipotiroidiye yol açar. Akut tiroidit boyunda şiddetli bir ağrı ve aşırı hassasiyete, tiroid üzerindeki deride kızarmaya neden olur. Ayrıca titreme, ateş ve üşüme gibi bakteriyel enfeksiyon işaretleri de vardır. Subakut tiroidit genellikle hafif bir ateş, boğaz ağrısı ile başlar ve boynun arka tarafında bir ağrı ile tiroid bezi üzerinde hassasiyetle devam eder.

Tiroidit Tanısı

Hekim tiroidit tanısını, çocuktaki belirtilerden ve kanda tiroid hormon düzeylerinin ölçüldüğü kan tahlillerinden koyar. Ayrıca otoimmün hastalık bulunduğunu gösteren testler de yaptırılır.

Tiroidit Tedavisi

Çocukta hiç semptom yok ya da hafif semptomlar varsa, hekim yalnızca hastalıktaki ilerlemeyi izleyip tedavi uygulamayabilir. Subakut tiroidit kendiliğinden geçebilir. Ancak çocukta tiroid hormonu yetersizliği varsa, eksik hormonu ömür boyu yerine koymak gerekecektir. Tıroidit işaret ya da semptomları bulunan birçok çocuğun, kanda hormon düzeyleri normal bile olsa ömür boyu tiroid hormon replasmanı kullanması gerekecektir. İlaç kullanılması, gelecekte hipotiroidi gelişmesini engeller ve semptomları hafifletir. Tedaviye başladıktan bir kaç ay sonra çocuğunuzun sağlığının normalleşmesi gerekir.

Etiketler:, , ,