Sponsorlu Bağlantılar

Psoriazis Nedir?
Psoriazis, Sedef Hastalığı, kuru ve pullu deri alanları bulunan inatçı bir deri hastalığıdır. Genellikle çocukluk çağında başlar ve yaşam boyu alevlenme ve kaybolmalar gösterebilir. Kendi kendine geçen, küçük alanlardaki, pullanma gösteren hafif bir deri hastalığından, geniş alanları kaplayan ve yoğun bir tedavi gerektiren ağır vakalara dek değişebilmektedir. Pullanma şekli, paterni ve hastalık şiddetine göre farklı psoriazis tipleri bulunmaktadır. Çocuklarda en sık görülen tip, genellikle hafif bir şekil olan “guttate psoriazis” tir. Bu tip psoriazis genellikle bir boğaz enfeksiyonundan sonra başlar. Birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen bir sürede kendiliğinden iyileşir.

Psoriazis Belirtileri
Psoriazis genellikle dirsekler, dizler, sırtın alt bölümü ve saçlı deride küçük kırmızı tümsekler şeklinde başlar. Kırmızı renkteki alanlar giderek yayılır. Daha sonra gümüş rengi pullanmalar başlar. Pullanmaların en üst tabakası kolayca dökülürken, alttaki tabaka birbirine yapışır ve kalınlaşır. Deri çatlar, ağrılı hale gelir ve bazen kaşınır. Pullar kaldırıldığında açığa çıkan deri kanayabilir. Derideki pullu alanlar çoğu zaman vücudun iki tarafında aynı bölgelerde yer alır. Çocukta tırnaklar da çoğunlukla tutulur, üzerlerinde küçük girintiler gelişir ve gevşeyebilir, kalınlaşabilir ve hatta kendiliğinden düşebilir. Bazı psoriazis tipleri koltuk altlarında, uyluklarda, kasıkta ya da genital bölgede ve memelerin altında ortaya çıkar. Bazı çocuklarda eklemlerde ağrı ve şişme olabilir.

Psoriazis Tanı
Hekiminiz pullanma bulunan deriyi kazıyıp aldığı materyali mikroskopta inceleyerek tanıyı doğrulayacaktır.

Psoriazis Tedavisi
Psoriazis için tam şifa sağlayacak bir tedavi yoktur, ancak hekiminiz semptomları kontrol altına alacak ilaçlar ve tedavi yolları tavsiye edecektir. Hekim çocuğunuzu bir dermatoloğa (deri hastalıkları uzmanına) sevk edebilir. Tedavi hastalığın ağırlığına ve yerleşimine bağlı olacaktır. Hafif vakalarda, hekiminiz kortikosteroid, katran ya da antralin adıyla bilinen bir bileşiği içeren krem ya da merhemler verecektir. Çocuğunuzda ağır bir psoriazis tablosu varsa, krem ve merhemlerle birlikte etretinat ya da metotreksat tabletleri de kullanabilir. Ağır vakalarda ayrıca, evde uygulanan katran banyoları ya da tablet şeklinde verilen psoralen adlı ilacın yanında hekimin muayenehanesinde ultraviyole ışın tedavisi de uygulanacaktır. Psoriazis geçince tedavi kesilecek, ancak alevlenme olduğunda yeniden başlatılacaktır.

Etiketler:, , , ,