Sponsorlu Bağlantılar

Kulak Enfeksiyonları Nasıl Oluşur?
Kulak üç kısımdan oluşur: dış, orta ve iç kulak. Östaki borusu adı verilen bir kanal orta kulağı boğazın ve burnun arka kısmıyla birleştirmektedir. Çocuk bir boğaz ya da burun enfeksiyonu geçirdiğinde ya da allerji olduğunda östaki borusu tıkanır ve iç kulakta sıvı birikmeye başlar. Çocuklarda östaki borusu erişkinlerdekinden daha küçük ve daha yatay olduğundan sıvının akması kolay değildir; bu nedenle borunun tıkanması da daha kolaydır. Orta kulakta biriken sıvı bakteriler nadiren de virüsler tarafından enfekte olur. Böylece kulak zarı şişer ve ağrımaya başlar. Bu duruma ”otitis media” yani orta kulak iltihabı adı verilir.

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonları

Soğuk algınlıkları dışında çocuklarda en sık rastlanan hastalık kulak enfeksiyonlarıdır. 3 yaşa gelen her beş çocuktan dördü en az bir kere kulak enfeksiyonu geçirmiştir, ancak bu enfeksiyonların çoğu antibiyotik tedavisi ile iyileşir. Kulak enfeksiyonlarına en çok 6 ay-1 yaş arasında rastlanır. Daha sonra sıklıkları gittikçe azalır ve 5 yaşında genellikle ortadan kalkar. Bazı çocukların tedavi edildiğinde dahi işitme kaybına götüren türde kulak enfeksiyonu eğilimi bulunmaktadır. Çocuğun konuşmayı öğrendiği dönemde ileri derecede bir işitme kaybı dil ve konuşma kazanılmasında gecikmelere neden olabilir.

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Erken dönemde tedavinin başlatılabilmesi için kulak enfeksiyonlarının erken tanınması önemlidir. Doktorunuz çocuğunuzu görmesinin gerekip gerekmediğine ve tedaviye başlanıp başlanmamasına karar verecektir. Aşağıdaki belirtilere rastladığınızda doktorunuza haber vermelisiniz:
Ağrı: Küçük bebekler kulaklarını çekiştirebilirler; sinirli ve huzursuz olurlar. Bu yakınmalar özellikle beslenme ve yatma zamanlarında artar.
Ateş: 37.5-38 derece civarında ateş görülebilir.
Kulak akıntısı: sarı ya da beyaz renkli akıntı olabilir; kan içerebilir, kötü kokulu olabilir.
İşitme güçlüğü: orta kulakta biriken sıvı beyne ses dalgalarının iletilmesini güçleştirebilir. Eğer kulakta sıvı kalırsa enfeksiyon geçtiğinde bile işitme kaybı sürebilir.
Baş dönmesi ve kulakta çınlama: yaşça büyük çocuklar baş dönmesinden ve kulaklarda çınlamadan şikayet edebilirler.
Diğer belirtiler: Küçük çocuklar kulaklarının ağrıdığını size söyleyemediklerinden gösterdikleri özelliklere dikkat etmelisiniz. Kulağını tutması ya da her zamankinden daha huzursuz olması size kulak enfeksiyonu hakkında ipucu verebilir.

Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

İşitme kaybı gibi sorunların önlenebilmesi için doktorunuz çocuğunuzda kulak enfeksiyonu belirtilerini dikkatle arayacaktır. Kulak enfeksiyonu tanısı konulduysa aşağıdaki yöntemleri önerecektir:
1-Antibiyotikler genel kulak enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin yok edilmesi için kullanılırlar. Doktorunuz bir antibiyotik önerdiyse reçeteyi tamamiyle uygulamaya özen gösterin. Talimatlara uyulmazsa bakterilerin bir kısmı canlı kalabilir ve başka bir enfeksiyona neden olabilir. Dekonjestan ve antihistaminikler gibi ilaçlar kulak enfeksiyonlarını tedavi edemediğinden bunları kullanmaktan kaçının.
2-Parasetamol ve ibuprofen gibi ilaçlar ağrıyı ve rahatsızlığı ortadan kaldırabilir. Aspirin ölümcül bir hastalık olabilen Reye sendromuna neden olabildiğinden aspirin kullanmaktan kaçının.
3-Kulağın üstüne sıcak, nemli bezlerin yerleştirilmesi ağrıyı azaltabilir. Ancak 12 aydan küçük bebeklerde ve çocuğunuzun uyuduğu sırada yanık olasılığına yol açabileceğinden bu kompresleri kullanmaktan kaçının.

Çocuğunuzun risklerini belirleme

Aşağıdaki koşullar çocuğunuzun kulak enfeksiyonu riskini artırmaktadır:
1-Grup ortamları çocuğun diğer çocuklardaki mikroplarla temas olasılığını artırarak üst solunum yolu enfeksiyon riskini artırmaktadır.
2-Sigara içen kimselerin yanında bulunan çocuklarda solunum yolları enfeksiyonu riski artmaktadır.
3-Özellikle bir yaşından önce orta kulak enfeksiyonu geçirmek.
4-Ailede sık kulak enfeksiyonu öyküsü bulunması.
5-Anne sütü yerine biberonla beslenmek. Anne sütü kulak enfeksiyonlarına karşı bağışıklık etkenleri içermektedir. Ayrıca bebeklere yatar pozisyonda verilen mamalar boğazın arka tarafında birikerek çocuğun boğazını ve kulağını birbirine bağlayan östaki tüplerinin boşalmasını engelleyebilir.
6-Yarık damak, kafatası ve boğaz şekil bozuklukları ya da Down sendromu östaki borusunun şeklini değiştirdiğinden enfeksiyon riskini artırmaktadır.
7-Bağışıklık sisteminin doğumsal olarak, ilaç kullanımı yüzünden ya da AİDS gibi hastalıklar nedeniyle baskılanmış olması. Bu risk etkenlerinin bir kısmı ortadan kaldırılabilir. Örneğin çocuğunuzu anne sütüyle beslemek, biberon verirken bebeğinizi oturur pozisyonda tutmak, çocuğunuzu sigara dumanı olan yerlerden uzak tutmak, elini ve yüzünü temiz tutarak mikropların üremesini engellemek bu tür önlemlerden birkaçıdır.

Çocuğunuz sık sık kulak enfeksiyonu geçirdiğinde…

Altı ay içinde üçten fazla kulak enfeksiyonu geçiren çocuklara doktorunuz 1-6 ay kullanım için düşük doz antibiyotik önerebilir. Bu tedavi bazı riskler taşımaktadır Bu şekilde düşük doz antibiyotik kullanımı daha sonra antibiyotiklere dirençli bakterilerin üremesine neden olabilir. Bu nedenle bu tedavinin risk ve yararlarını doktorunuzla görüşünüz. Sürekli ya da tekrarlayıcı kulak enfeksiyonlarında bir diğer tedavi yöntemi de timpanoplasti adı verilen cerrahi girişimdir. Bu girişimle orta kulaktan sıvının boşalabilmesi için kulak zarına küçük tüpler yerleştirilmektedir. Böylelikle sıvının orada birikip enfekte olması önlenmektedir. Her cerrahi girişim gibi bu işlemin de bazı riskleri bulunmaktadır. Genel anestezi riskinin yanı sıra kulak zarında zedelenme riski de söz konusudur.
Tüplerin kulak içine yerleştirilmesi
Her iki kulak zarına küçük birer kesi yapılır ve orta kulak içine tüp yerleştirilir. Tüpler 6-18 ay boyunca burada kalır ve daha sonra çıkarılır.

Etiketler:, , ,