Sponsorlu Bağlantılar

Hipertiroidi Nedir?
Hipertiroidi tedavisi belirtileri ve tanısı nasıl olur? Hipertiroidi çocuğun tiroid bezlerinin büyümeyi ve metabolizmayı (bezin ve kimyasal maddelerin vücutta yıkılmaları işlemi) düzenleyen hormonlar olan tiroid hormonlarını aşırı miktarda ürettiği bir
hastalıktır. Tiroid bezi çocuğun Adem elmasının hemen altında, soluk borusunun kenarlarında bulunan kelebek şekilli bir salgı bezidir. Hipertiroidiye en sık yol açan durum bir otoimmün hastalık olan Graves hastalığıdır. Bu tabloda tiroid bezi şişer ve aşırı miktarda tiroid hormonu üretilir. Tiroid bezi üzerinde yer alan küçük nodüller de hipertiroidi nedeni olabilir.

Hipertiroidi Belirtileri
Hipertiroidisi bulunan çocuklarda tipik olarak gözler dışarı fırlamıştır. Eksoftalmi adı verilen bu belirti çocuğun göz çevresinde bulunan
dokuların şişmesinden kaynaklanmaktadır. Şişme nedeniyle göz küreleri dışarı itilmekte, göz kapakları gerilmekte ve gözler dışarı doğru gelmektedir. Çocuk boş bakıyor gibi görünebilir.

Hafif hipertiroidi durumları herhangi bir belirti vermeyebilir. Daha ciddi olgularda tiroid hormonlarının fazla miktarda üretimi huzursuzluk, elde titreme, iştahsızlık olmadan kilo kaybı ve kalp hızında artış gibi yakınmalara neden olur. Ayrıca çocukta davranış değişiklikleri de görülebilir. Diğer belirtiler arasında guatr (tiroid bezinin genişlemesi) ve gözlerin dışarı doğru fırlaması sayılabilir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, sıcağa tahammülsüzlük ve sık dışkılama gereksinimi gibi belirtiler de görülebilir. Ergen kızlarda adet düzensizlikleri ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarda doktorların tiroid krizi dedikleri ateş, kan basıncında yükselme, kalp hızında artış ve davranış değişiklikleri ile seyreden bir tablo ortaya çıkabilir. Bu durum acil müdahale gerektirir.

Hipertiroidi Tanı
Kan örneklerinin alınarak kanda tiroid hormon düzeyleri bakılarak tanı konur. Radyonüklid tarama ya da ultrason gibi yöntemler de gerekebilir.
Nadiren manyetik rezonans görüntüleme gerekli olabilir. Bu inceleme ile beyinde yer alan hipofiz bezindeki olası sorunlar tespit edilebilir. Hipofiz bezi vücuttaki bütün hormon salgılayan bezlerin ana kontrol merkezidir.

Hipertiroidi Tedavisi
Hipertiroidide en sık kullanılan tedavi tiroid hormonlarının üretimini kısıtlayan ve bezin normal büyüklüğüne dönmesini sağlayan ilaçların
kullanımıdır. Genelde çocuğun 3-5 yıl boyunca ilaç kullanması gerekir; bu süre için de doktorunuz çocuğun genel durumunu izleyecektir. Eğer ilaç tedavisi etkili olmazsa ya da tiroidde nodül oluşumu dikkat çekiyorsa tiroid bezinin kısmen ya da tamamen çıkarılması gerekebilir. Cerrahi girişime alternatif bir diğer uygulama kapsül olarak radyoaktif iyot verilmesidir. Tiroid bezi radyoaktif iyodu emecek ve bu şekilde radyasyon bezi harap edecektir. Cerrahi ve radyoaktif iyot tedavisi bazı çocukların hipotiroidi geliştirmesine neden olabilmektedir. Bu durumda hayat boyu tiroid hormonlarının kullanılması gerekir. Tedavi ile çocuğunuzun belirtilerinin çoğu azalmalıdır. Yine de bazı durumlarda hipertiroidi tekrarlayabilir. Hipertiroidisi olan çocuklar kolay yorulurlar ve genel de yüksek kalori içeren besinlerle beslenmeleri uygundur. Bu durumdaki çocuğun evde dinlenme sürelerine önem verilmesi ve günde 5 ya da 6 öğün yemek yemesi önerilir.

Etiketler:, , ,