Sponsorlu Bağlantılar

Guillain Barre Sendromu Nedir?
Guillain Barre sendromu kas güçsüzlüğü, duyu kaybı ve normal reflekslerin kaybına yol açan bir sinir hasarıdır. Belirtiler genelde bacak sinirlerinde başlar ve vücudun üst kısımlarına doğru yayılarak karın, göğüs, kol ve yüz kaslarını etkiler. Bazen solunum kasları da tutulabilir. Guillain-Barre sendromu olgularının çoğu bir virüs enfeksiyonunun ardından ortaya çıkmaktadır. Nadiren de çocuğun aşılanmasını takiben görülebilir.
Guillain Barre Sendromu Belirtileri
Çocuğun enfeksiyon geçirmesi ya da aşılanmasından bir hafta sonra bacaklarda ve ayaklarda güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler baş gösterir. Güçsüzlük hızla yukarı bölgelere yayılmaya başlar. Hastalık haftalar ya da aylarca devam eden felç tablolarına dönüşebilir. Göğüs ve yüz kaslarındaki güçsüzlük solunum güçlüğüne neden olabilir. Çocuk güçlükle soluk almaktadır, huzursuzdur ve derisi mavimtırak bir renk almıştır. Yüz kaslarının tutulması konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir.
Guillain Barre Sendromu Teşhisi
Çocuğunuzda Guillain-Barre sendromu belirtileri ortaya çıkmışsa hemen doktorunuza başvurun. Doktorunuz ayrıntılı bir fizik muayene yaptıktan sonra lomber ponksiyon yapacak ve elektromiyografi tetkiki (EMG-sinir ileti hızını ölçmeye yarayan bir test) ile tanıyı kesinleştirecektir.
Guillain Barre Sendromu Tedavisi
Solunum yetmezliği belirtilerinin yakından izlenebilmesi için çocuğun hastaneye yatırılması gerekmektedir. Ciddi durumlarda çocuğun nefes borusuna bir tüp takılacak ve bu tüp ventilatör denen suni solunum cihazına bağlanacaktır. Hastalığa neden olan virüse karşı oluşan antikorların vücuttan temizlenebilmesi için plazmaferez denen bir yöntemle çocuğun kanının verici plazmasıyla değiştirildiği bir tedavi yolu denenebilir. Tedavi sonrasında çocuğun yoğun fizik tedavi programıyla eski kas gücünü yeniden kazanması planlanacaktır. Çocukların çoğu kalıcı hasar olmaksızın iyileşebilir. Bazı durumlar 2-3 hafta gibi kısa bir sürede iyileşirken bazılarında iyileşme yıllarca sürebilir. Bu süre durumun ciddiyetine göre değişecektir. Bazı çocuklarda kalıcı kas güçsüzlüğü görülebilir. Hastalığın tedavi edilmesiyle bağışıklık gelişmez; bu nedenle nadir de olsa hastalığın tekrarlaması olasıdır.

Etiketler:, , ,