Sponsorlu Bağlantılar

Engelliler için neler yapılabilir? Engelliler için yapılan uygulamalar nelerdir? 3 aralık dünya engelliler günü ile ilgili kısaca yazı, ve kompoziyon örneğini inceleyeceğiz.
Dünya Engelliler Günü
Dünyada birçok insan engelli doğmakta, ya da sonradan savaş kaza doğal afetler ve çeşitli nedenlerle sakat kalmaktadır.
Engelli insanları senenin bir gününde hatırlamakla, bu insanların sorunlarının çözülemeyeceği açıktır. Engelli insanların bir özürü olmadığı için, özürlü olarak ifade edilmesi doğru değildir. Onların hayatını zorlaştıran, sadece engeli vardır. İnsan fiziki ve zihinsel engellerle doğmuş olması, onu suçlu yapmaz. Gözleri görmeyebilir, vücudunda bir eksiklik olabilir, doğuştan kaynaklanan bir hastalık olabilir; bu gibi sebepler zorluklar oluştursa da, birçok engelli insanımız yaşam sevinci ile hayata bağlanmakta, zorlukları bir bir aşarak başarıya ulaşmaktadır. Engellilerin hayata bağlanması ve onların da yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapılmalıdır:
Engelliler için spor yapabilecekleri, eğitim görecekleri, sosyal hayata katılabilecekleri yerler yapmak, sosyal devletin öncelikli görevleri arasındadır.
Engellilerin özel eğitim alabilecekleri okullara ihtiyaç oldukça fazladır. Günlük hayatını kolaylaştıracak işaretler, avm, sinema, stadyum ve kaldırım kenarlarında rampalar, toplu taşıma araçlarına rahat binip inmeleri için çeşitli düzenekler yapılmalıdır. İlçe merkezlerinde engelli vatandaşlarımıza özel hastane, sosyal merkezler ve dinlenme tesisleri kurulmalıdır.
İşyerileri, daha çok engelli insanların istihdam edilmesi için teşvik edilmelidir. Daha çok tekerlekli sandalye, işitme cihazı, sesli kitap dağıtımı için sosyal çalışmalar yapılmalıdır. Yolda karşıdan karşıya geçmeye çalışan, engelli vatandaşlarımıza yardımı esirgememeli, onlara saygılı davranmalı, ve yanında olmalıyız. Unutmamalıyız ki ”Her insan bir engelli adayıdır.” Engellilerin farkına varmalı, duyarlı olmalı ve topluma eşit bireyler olarak katılması sağlanmalıdır.

Etiketler: