Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyöz Mononükleoz hastalığı nasıl bulaşır, tanı ve tedavisi nedir? Enfeksiyöz Mononükleoz hakında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Enfeksiyöz mononükleoz, herpes virüs ailesinin bir üyesi olan Epstein-Barr virüsünün yol açtığı bir enfeksiyondur. Yaşam boyunca birçok kişi Epstein-Barr virüsüne maruz kalır, ancak herkeste enfeksiyöz mononükleoz ortaya çıkmaz. Küçük çocuklarda çok hafif mononükleoz vakaları gelişme eğilimi bulunurken, ergenlerde daha ciddi bir hastalık tablosu olur. Mononükleoza bazen “öpüşme hastalığı” adı da verilmektedir, çünkü öpüşme sonucunda tükrük yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Bu virüs ayrıca, enfekte tükrük bulaşmasıyla herhangi bir doğrudan temas ya da öksürük-hapşırıkla havaya dağılan enfekte damlacıkları soluma sonucunda da bulaşabilir.

Enfeksiyöz Mononükleoz Belirtileri

Virüse maruz kalındıktan bir-iki hafta sonra semptomlar ortaya çıkar. İlk işaretler genel bir yorgunluk, iştahsızlık, soğuk algınlığı belirtileri ve titremelerdir. Bu semptomlar 1-3 gün sürer. Daha sonra hastada, boğaz ağrısı, yüksek ateş, boyun ve koltuk altında bezelerde şişme gibi daha ciddi semptomlar ortaya çıkar. Bademcikler büyür ve üzerleri beyaz bir örtüyle kaplanır. Karaciğer ve dalak büyüyebilir. Bazı çocuklarda benekler şeklinde kırmızı renkte bir döküntü de olabilir. Hasta çocukların çoğu yataktan çıkamayacak kadar halsizdir.

Enfeksiyöz Mononükleoz Tedavisi

Doktorunuz, enfeksiyöz mononükleoz işaret ve semptomlarını bulma amacıyla çocuğunuzu muayene eder. Tanıyı doğrulamak için kan tahlilleri isteyecektir. Çocuğunuzda hafif bir hastalık durumu varsa, genellikle bir hafta içinde kendini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Daha ağır mononükleoz geçiren çocuklar 2-4 haftada iyileşmeye başlar, ama bir-iki ay süreyle halsizlik devam eder. Hekim, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezeler için parasetamol (aspirin değil) yazabilir. Arada sırada, boğazdaki şişme soluk alma, yeme ya da içmeyi engelleyecek boyuta vardığında bunu azaltmak için kortikosteroidlere gerek olabilir. Günde birkaç kez tuzlu suyla yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelebilir. Çocuğunuza et suyu, spor içecekleri ve meyve suları gibi sıvılardan bolca içirin. Yaşamı tehdit edebilecek dalak yırtılması olasılığına karşı, en az dört hafta süreyle temas sporları yapılmamalıdır. Ayrıca halsizlik devam ediyorsa, 3-4 ay süreyle ağır egzersizden de kaçınılmalıdır. Ateşli dönemde çocuk yataktan çıkmamalıdır. Eski gücüne kavuştuğunda ve kendini iyi hissettiğinde yavaş yavaş normal aktivitelerine dönebilir.

Etiketler:, , ,