Sponsorlu Bağlantılar

Endokardit Nedir?

Endokardit profilaksisi, belirtileri tanı kriterleri ve tedavisi nedir? Ameliyat öncesinde antibiyotik kullanımı doğru mudur? Endokardit kalbin içinde bulunan zarların ya da kapakçıkların bakteri ya da mantarlar tarafından oluşturulan bir hastalığıdır. Nadir görülen bu enfeksiyona doğumsal kalp sorunu olan çocuklarda, önceden geçirilmiş romatizmal ateş durumlarında, bozuk, zedelenmiş ya da yapay kalp kapakçığı bulunanlarda ve daha önce endokardit ya da kalp ameliyatı geçirenlerde sık rastlanır. Ayrıca enfekte iğne yoluyla madde kullanan gençlerde de endokardite rastlanabilir. En önemli enfeksiyon kaynağı kana karışan bakterilerdir. Bakteriemi diş girişimleri ya da kalp, burun, boğaz, idrar yolları ve bağırsaklara yapılan tanısal ya da cerrahi operasyonlar sırasında oluşabilir. Bakteriler kalbe yerleşerek kapakçıklara ve kalbin iç zarına zarar verirler. Kapakçıklar üzerinde enfekte kan pıhtıları oluşabilir ve bu pıhtılar oradan koparak kan yoluyla beyin, akciğer, böbrek ve dalağa ulaşabilir. Tedavi edilmezse endokardit kalp, beyin ve diğer organlara dönüşümsüz biçimde zarar verebilir. Kalp yetmezliği ve ölüm görülebilir.

Endokardit Belirtileri

Endokardit ateş, yorgunluk, iştah kaybı, nefes darlığı, titreme, gece terlemeleri, eklem ağrısı ve genel hastalık haline neden olabilir. Belirtiler aniden ya da yavaş yavaş gelişebilir. Diğer belirtiler ortaya çıkmadan önce haftalar süren ateş görülebilir. Tablo ilerledikçe kıymık kanamaları adı verilen ve parmak uçlarında görülen küçük koyu renkli çizgiler belirebilir. Kapakçıkların üzerinde yer alan pıhtılar kalpte üfürüme (kalpte duyulan anormal ses) neden olabilir. Hastalık ilerledikçe çocuğun kalp atımı hızlanabilir ya da düzensizleşebilir. Dalak büyümesine ve el ve ayak bileklerinde şişmeye rastlanabilir.

Endokardit Tanı

Doktorunuz kalp hastalığı ya da anomalisi olup olmadığını sizden öğrenecek ve ayrıntılı bir fizik muayene uygulayacaktır. Enfeksiyon kaynağını saptamak için kan kültürleri istenecektir. Kapakçıklardaki enfeksiyonun düzeyini gösteren eritrosit sedimentasyon hızı tayini, tam kan sayımı ve idrar incelemesi de gerekli olabilir. Kalp ve akciğerlerin röntgenleri, elektrokardiyogram (EKG-kalbin elektrik akti vitesini ölçer),ekokardiyogram (ses dalgalarıyla kalbin görüntülenmesi, kalp ultrasonu) istenebilir.

Endokardit Tedavisi

Çocuğunuzun hastaneye yatırılması ve intravenöz olarak antibiyotik alması gerekebilir. Endokardit nedenine göre antibiyotik tedavisi 2-6 hafta sürdürülecektir. Çocuğun hastanede kaldığı süre boyunca ve hatta eve çıktığında da antibiyotik tedavisine devam edilecektir. Bazı çocuklarda enfekte kapakçıkların ameliyatla değiştirilmesi gerekebilir. Çocuk eve geldiğinde tam iyileşene kadar mutlak yatak istirahatı gerekir. Uzun zamandır yatan çocuğunuzun ayak ve bacaklarını hareket ettirmesine, böylece damarlarda pıhtı oluşmasının engellenmesine dikkat edin. Çocuğunuz tekrar kuvvet kazandığında normal etkinliklerine geri dönecektir. Durumun tekrarının engellenmesi için doktor takibi önemlidir.

Ameliyat Öncesinde Antibiyotik Kullanımı

Doğuştan kalp hastalığı, bozuk kalp kapakçığı, kalpte üfürüm ya da endokardit öyküsü olan çocukların her tip ameliyat, diş çekimi ve hatta diş temizliği sırasında endokardit olma riskleri yüksektir. Bu tür durumlarda doktorunuza çocuğunuzun endokardit olasılığından söz etmeli ve girişim öncesinde endokardit riskinin önlenmesi için antibiyotik kullanımı talep etmelisiniz. Çocuğun acil durumlarda bilgi verebilmesi için durumunu gösteren bir künye taşımasına özen göstermelisiniz. Bu künye ameliyat öncesinde antibiyotik verilmesinin uygun olacağı bilgisini taşımalıdır.

Etiketler:, , , ,