Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda maloklüzyon (üst ya da alt çenenin çıkık olması), dişlerin üst üste gelmesi, diş minesinde defektler, dişlerin erken ya da geç çıkması gibi gelişimsel diş bozukluları olabilir.
Maloklüzyon Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Maloklüzyon, çene kapatıldığında alt ve üst dişlerin üst üste gelmemesi şeklinde bir anormalliktir. En sık karşılaşılan maloklüzyon, üst dişlerin önde olduğu durumdur. Üst ön dişler alt dişlerin hafifçe önünde olabilirse de, çocuğunuzun dişleri kötü yerleşimli ya da yatıksa bu ayrıklık abartılı olabilir. Alt çene de aşırı geride olup, üst çeneyi önde gibi gösterebilir. Alt çene çok ilerdeyse, ikinci tipte maloklüzyon söz konusudur. Maloklüzyon genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar ve çoğu zaman kalıtsaldır. Ayrıca parmak emmeden, olağandışı büyüklükte dişlerden ya da dişlerin üst üste gelmesinden kaynaklanabilir. Maloklüzyonu düzeltmek için, çocuğunuzun dişlerini yerlerine oturtmayı amaçlayan düzeltici aygıtlar (teller) takılması gerekebilir. Ayrıca bazı dişlerin çekilmesi de gerekebilir. Ağır vakalarda, çenelerin uygun şekilde karşılıklı oturması için yapılan bir cerrahi girişimde, çenelerden birinden fazla kemiğin çıkartılması ya da vücudun başka bir bölümünden kemiğin alınıp eksik olan yere yerleştirilmesi de gerekebilir.
Dişlerin üst üste gelmesi
Dişlerin birbirine fazla yakın olmasıdır. Dişler normal pozisyonlarından çıktığında ya da çok büyük olduğunda veya çocuğun çene boyutlarına göre fazla sayıda diş bulunduğunda üst üste gelme durumu olabilmektedir. Böyle bir durum dişleri temizlemeyi güçleştirdiğinden, diş çürümeleri ya da dişeti hastalıkları gelişebilir. Ayrıca maloklüzyona da neden olabilir. Üstüste gelmeyi düzeltmek için, diş hekiminizin ya da ortodontistin bazı dişleri çekmesi ve düzeltici bir aygıt (tel) takması gerekebilir. Bu aygıtlar eğri çıkan dişleri düzeltebilir, yerinde çıkmayanları yerine getirebilir ve yeni çıkanların normal pozisyonunda olmasını sağlayabilir. Çocuğun kalıcı dişleri çıkıp çene kemiği olgunlaştıkça, ortodontist damağın (ağız tavanının) şeklini değiştiren aygıtlar kullanarak dişlerin yerleşimini düzeltebilir.
Diş minelerinde defektler
Dişlerin en dış tabakasını oluşturan sert bölümdeki (diş minesi) defektler arasında, çukurcuklar, renk değişikliği, şekil bozukluğu ve anormal derecede ince olması sayılabilir. Bu defektler doğumdan önce ya da sonraki bir zedelenme veya ağır hastalık sonucunda, prematüre doğum nedeniyle ya da çocuk tetrasiklin gibi bazı ilaçları kullandığında ortaya çıkabilmektedir. Ailede diş minesi defekti öyküsü olması da, çocukta böyle bir durum için yatkınlık oluşturur. Çocuğunuzda diş minesi bozuklukları varsa, defekt olan dişe koruyucu bir örtü-tabaka koyulması gerekebilir. Başka tedaviler olarak, hidrojen peroksit çözeltisiyle rengin açılması ya da beyaz reçine koyulması sayılabilir.
Dişlerin erken ya da geç çıkması
Çocuklarda dişler erken ya da geç çıkabilmektedir. Yenidoğan ve bebeklerdeki ilk dişler bazen çok erken gelişebilir, ancak çocuğun kalıcı dişleri çoğunlukla normal zamanından önce çıkmaz. İlk dişler erken düşerse ya da olağandışı uzun bir süre kalırsa, kalıcı dişler normalden geç çıkabilir. Diş gelişmesini geciktiren, Down Sendromu ya da hipotiroidi gibi hastalıklar da söz konusu olabilir. Dişlerin üst üste gelmesi, çıkacak bir dişin yerinde başka bir diş bulunması ya da yeni çıkan bir dişi engelleyen sert bir çene kemiği de bunun nedenleridir. Diş hekiminiz, zamanından erken çıkan dişler sallanıyorsa bunları çekebilir. Çıkmayan dişlerin tedavisi için, ağızdaki fazla dişleri çekebilir ya da üzerindeki dişeti dokusunu ve kemiği kesip alttaki dişin çıkabileceği bir yol açabilir. Çocuğunuz dişlerini düzeltme amacıyla ağza takılan bir aygıt kullanıp, çıkmayan dişlerin çıkmasını kolaylaştırabilir.

Etiketler:, , ,