Sponsorlu Bağlantılar

Demir-Bulunan-Besinler-Meyveler-Yiyecekler-Gidalar-Bitkiler-SebzelerDemir bulunan besinler nelerdir? Meyveler gıdalar, yiyecekler, bitkiler, sebze ve meyvelerin hangileri en çok demir içerir. Alyuvarlar vücutta oksijeni taşımaktan sorumludur. Miyadında doğan bebeklerin 6 ay yetecek kadar demir depoları bulunmaktadır. Anne sütünde emilime hazır demir miktarı sınırlı olduğunda, 6 aylık olan bebeklerin besin gereksinimleri meme ile ya da demir katkılı hazır mamalarla aldıklarından daha fazla olacaktır. Bu nedenle 6 aylıktan itibaren demir katkılı besinleri bebeğinize vermelisiniz. Çocuğunuz büyüdükçe de demirden zengin besinleri yemesine dikkat etmelisiniz. Ergenlerin, kas gelişimi için demir gereksinimleri fazladır. Özellikle ergen kızların erkeklerden daha fazla oranlarda demire gereksinimleri vardır, çünkü adet sırasında kan kayıpları olmaktadır.

 

Demir bakımından zengin besinler:
Sığır eti, kuzu eti, kırmızı renkli kümes hayvanlarının eti, sakatat
Kuru fasulye ve bezelye
Demir katkılı gevrek ve ekmekler
Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak gibi.
Demir en çok kırmızı et gibi hayvansal proteinlerde bulunur.

Çocuğunuz eğer vejetaryen ise ya da kırmızı et yemiyorsa diğer demir kaynaklarından gereksinimini karşılayabilir. Vitamin C oranı yüksek
olan turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil sivri ve dolmalık biber ve domates ile vitamin C katkı hapları da demirin daha iyi emilmesine yardımcı olur.

Etiketler:, ,