Sponsorlu Bağlantılar

Serbest dalış yaparken hiç aklımızdan çıkmaması gereken bazı teknikleri bu yazı dizimizde sizlerle paylaşıyoruz. Umarız serbest dalış eğitiminize faydalı olur.
1.   Mutlaka dalış yaparken yanınızda bir kişi daha olsun . Böylece hem birbirinizden güven alır, hem de beklenmedik durumlara karşı birbirinize yardım edebilirsiniz  . Ve eğer aranızda bir ip olursa sizin için daha da güvenli olur.
2.   Kullandığnız dalış malzemelerine özen gösterin . Her zaman tatlı su ile yıkayıp uygun bir yerde muhafaza edin . Kullandığınız takımlar ne kadar sağlıklı olurlarsa karşılaşabileceğiniz risk okadar azalacaktır.Dalıştan önce takımları kontrol edin çalıştıklarına emin olduktan sonra dalın .
3.   Muhakkak dalış sırasında bir işaret samandırası takymayı ihmal etmeyin . Bu seyir anındaki vasıtalar için bir uyarı olacaktır . Siz yine de yukarı çıkarken üzerinizde bir şeyin olup olmadığından emin olmadan haraket etmeyin .
4.   Kesinlikle amatör ölçülerini geçen derin dalışlar yapmayın. İyi dalgıç demek çok derine inebilen dalgıç değildir. iyi dalgıç dalışını son derece güvenli yapan kurallara harfiyen uyan dalgıçtır.
5.   Gece alkol aldıysanız ve yorgunsanız dalış yapmaktan sakının .
6.   Biliyormusunuz ; sualtında ölümle sonuçlanan vakkaların çoğu korku ve panikten olmuştur. Başınıza gelebilecek bir olayda paniğe kapyımayın ve size öğretilenlerden en akıllıca yolu seçin
7.   Gece dalışları yapmayınız . Sizin için tehlikeli olabilir zaten gece sualtının güzelliklerini sadece siyah beyaz görürsünüz siz en güzeli o muhteşem güzelliğe gündüz bakın.
8.   Dalışa yasak bölgelerde kesinlikle dalış yapmayın.
9.   Her sene mutlaka dalış yapmanıza bir engeliniz varmı diye checkup yaptırın.
10.   Kullandığınız tüpün çift kafalı olmasına özen gösterin ve çift regülatör kullanın . Diğer kullanmadığınız regülatörüde dalışa geçmeden önce elinizin kolaylıkla erişebileceği yere bağlayın. Dalış tüpü, nüze bağlı bir hava basınç saati olsun hesabınızı iyi yapın ve saati arada sırada kontrol edin . Kendinize yukarı çıkaracak bir havadan daha fazlasını bırakın.
11.   Mutlak suretle dalşınızı hesaplayın ve bir çizelge tutun . Dekompresyon tablolarına uyun . Size gösterilen 3 metre de 2 dakika süre olsa bile bunu uygulayın . Sakın bana birşey olmaz diye atlayıp geçmeyin.  Bu tablolar yıllarca uzun deneyler sonucunda bulundular Biliyorsunuz ki vurgunu sadece cahiller yer . Hala dalgıç okulunun ve çapa tıp fakültesinin basınç odasına getirilen onlarca insan var. Neden mi?  Dalış hesaplamalarını yapmamış veya kendi akıllarınca bir tablo uydurmuşlar.
12.   Burada anlattıklarım dalış eğitimi almış amatör insanlara hitabendir . Sakın yanlş anlamayın. Bu kurallara uyunca kim olursa olsun dalar diye; tabiki dalabilir fakat önce iyi bir eğitim aldıktan sonra  dalabilir.

serbest-dalis-egitimi

Etiketler:, , ,