Sponsorlu Bağlantılar

İlk dalgıç kimdir, ilk dalgıç elbisesi, satürasyon nedir, dalma çanı, dalgıç tüpü, dalgıç regülatörü, dalgıç pompa, scuba, nedir, dalgıçlar neden vurgun yer, dekompresyon nedir, dekompresyon tablosu, su altında nefes alma, satürasyon dalışı, su soluyarak su altında daha uzun süre kalma, konularının yer aldığı Dalgıçlık Tarihi başlıklı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dalgıçlğın başlangıcı günümüzden 5000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. İlk dalma denemeleri sığ sularda olup sünger, inci gibi mallar çıkartılırdı. Yunanlı tarihçi HERODOTUS ‘un yazıtlarından birinde Pers kralı XERXES M.Ö. 5.yüzyılda batık bir define için SCYLLYS adında bir dalgıç görevlendirdiğinden bahseder. Daha sonraları dalgıçlık askeri alanlara da kaymıştır.Tarih kayıtlarında büyük ALEXANDER M.Ö. 332 yılında karadan kuşatmış olduğu TYRE şehrinin limanına sualtı engellerini kaldırmak için bir grup dalgıç yollamıştır. M.Ö. 1. yüzyılında kurtarma endüstrisi gelişmekle beraber bir yasa çıkarılarak ücretler kanunlaştırıldı. Kurtama çalşması yapan dalgıçlar derinlikle orantılı pay alıyorlardı. Günümüzde de bazı gölgelerde kullanılmaktadır.  İlk dalma sistemi ortaçağlarda düşünüldü.

1500-1800 yılları arasında “dalma çanı” denilen bir sistem geliştirildi. 1680 yılında Massachusettes’li Maceraperest WYLLYAM PHYPPS 200.000 poud değerinde bir hazineyi aramak için dalma çanını kullandı. Daha sonra yeni bir sistem geliştirerek kovaların altına
bağlanan ağırlığın yardımı ile aşağıya indiriliyor ve taze hava çanın içine dolduruluyordu. 1690 yılında ingiliz astronomu EDMUND HALLEY ağırlık bağlanmış fıçılarla dalma çanının havasını tazeleyecek bir sistem geliştirdi ve 4 arkadaşı ile Thames nehrinde 60 feet derinlikte 1,5 saat kalmayı başardı. 26 yıl sonra bu sistemi dahada geliştirerek 66 feet derinlikte 4 saatten fazla çanın içinde kalmayı başardı.

1715 yılında JOHN LETHBRYDGE tamamıyla kapalı bir dalgıç elbisesi geliştirdi. Deriyle kaplanmış bir valide, bu varilin üzerinde ufak bir pencere ve kolları dışarı çıkartmak için su geçirmez iki deliği vardı. Bir gemiden sarkıtılmak vasıtasyla çalışıyordu. Manevra kabiliyetinden yoksundu. Daha sonraki yıllarda buna benzer birçok elbise geliştirdi. LETHBRYDGE Fakat hepsinin ortak bir sorunu vardı.

JOHN LETHBRYDGE
Dalgıca devamlı bir hava akışı verilemiyordu. İlk pratik dalgıç elbisesi AUGUSTUS SYEBE tarafından yapıldı. 1840 yılında Egzost subaplı tek parça su geçirmeyen dalgıcın başlığına devamlı hava akışını veren hortum girişli bir elbise, yani şimdiki sistemdeki dalgıç elbiselerinin atasıdır. Elbisenin gelişmesiyle daha fazla dipte kalmak mümkün olmuştu dalgıçlar 5-6 saat dipte kalabiliyorlardı. Fakat bununla birlikte esrarengiz bir hastalIk ortaya çIkmaya başlamıştı.Dipte çok fazla kalan dalgıç yukarı geldiğinde karnında ve eklem yerlerinde dayanılmaz bir ağrı veya solunum güçsüzlüğü çekiyordu. Dalışlarda derinlik arttıkça hastalığın sonucu çoğu kez ölüm oluyordu. Nedeni bilinmeyen bu hastalığa caisson hastalığı adı verildi. Tabiki bunun adı “VURGUN ” dan başka bir şey değildi. Caisson hastalığının gerçek nedenini ilk kez 1878 yılında fransız fizyolog POUL BERT buldu yapmış olduğu uzun araştırmalar neticesinde basınç altında vücüttaki azot gazının sıvılaşıp kana karıştığını ve dokulara yayıldığını buldu basınç devam ettiği süre içinde sıvı azot vücüda hiçbir etki yapmıyor fakat dalgıç yukarıya doğru aniden çıktığında tekrar gaza dönüşerek damarlarda tıkanıklıklara yol açıp dalgıcın felç olması veya ölmesine neden oluyordu. Bunun için yukarı çıkarken yavaş yavaş çıkılmasını önerdi dalgıçlara. J.S.HALDANE isimli ingiliz fizyolog 1905 -1907 yılları arasında kraliyet donanması dalgıçları üzerinde yaptığı deneyler neticesinde 200 feet derinliğe kadar uygulanacak bir dekompresyon çizelgesi (tablosu) geliştirdi.

Dalgıçlar hep hareketleri kısıtlı hortumun yettiği yere kadar ve ona hava sağlayacak bir sistem olmadan çalışamıyorlardı . İlk pratik scuba H.A.FLEUSS tarafIndan 1878 yıIında üretildi. “Scuba” (dalgıç tüpü) 1933 yılında fransız Dn. Bnb. LEPRYUR tarafından scuba tekrar ele alındı. Fakat scubaya regülatör bağlamadığı için kullanımı oldukça zordu. Dalgıça gelen hava bir vana sayesinde oluyordu. Daha sonraları alman işgali altındaki küçük bir fransız kasabasında çalışmaları sürdüren iki kişi vardı. Kaptan JACQUES COUSTEAU ve EMYLE CAGNAN dayanıklı tüpler ve bunlar için regülatörler geliştirdiler. 1960 yıllarından sonrada daha derin, satürasyon dalışları geliştirildi ve günümüze kadar gelindi.  Şu anda günümüz teknolojisinin geliştirmeye çalıştığı bir şey daha var O da su soluyarak sualtında daha uzun ve daha derinlere ulaşabilmesi. Şu anda tamamiyle askeri amaçlı geliştirilen bu teknoloji hakkındapek bir bilgiye sahip değiliz bilindiği kadarıyla bu fareler ve tavşanlar üzerinde oldukça başarılı sonuçlar alınıp, insanlar üzerinde belirli süreler de tatbik edilmiş ve başarıya ulaşılmıştır. Temennim bunun sadece askeri amaçla olmayıp; insanların da bu teknolojiyi kullanıyor hale gelebilmesi.
Bu kompozisyon ilkyazi.com editörleri tarafından yazılmıştır. İzinsiz başka bir yerde yayımlanması yasaktır.

Etiketler:, , , , ,