Sponsorlu Bağlantılar

Cushing sendromu nedir? Tanı, tedavisi ve belirtileri nelerdir? Cushing sendromu vücutta aşırı miktarda kortikosteroid oluşumunun gözlendiği nadir bir bozukluktur. Hastalık çocuğun hipofiz bezinin (beynin alt kısmında yer alan bezelye şeklindeki bez) anormal işlev görmesinden ya da Cushing hastalığından dolayı ortaya çıkabilir. Cushing hastalığı hipofiz bezindeki tümör nedeniyle böbreküstü bezlerinin aşırı kortizol (hidrokortizon) ürettiği bir hastalıktır. Jüvenil Romatoid Artrit ve Astım gibi hastalıkların tedavisi için kortikosteroidlerin uzun süre kullanılması da cushing sendromuna neden olabilir.

Cushing Sendromu  Belirtileri
Cushing sendromu ilk başta büyümeyi hızlandırır, ancak tedavi edilemeden bırakılırsa büyüme duraklar. Karakteristik olarak yüz yuvarlak,
kırmızı ve aydede görünümlüdür. Cushing’li çocukların karınları şiş, kol ve bacakları zayıftır, omuzlarının arasında bir hörgüç var gibidir; derileri
incelmiş, vücutları kıllanmıştır. Akne oluşumu sıktır. Çürük oluşumu kolaylaşmıştır. Karın, göğüs ve baldırlarında mor çizgiler oluşabilir. Puberte
gecikebilir ve kızlarda adet bozuklukları ile erkeksi bir görünüm sıktır. Yüksek kan basıncına da rastlanabilir.

Cushing Sendromu Tanı
Eğer çocuğunuzda Cushing sendromu belirtilerine rastlarsanız doktorunuz sizi endokrinoloğa (hormonal bozuklukların tedavisini yürüten uzman)
sevk edecektir. Endokrinolog da çocuğun kan ve idrarında hormon düzeylerini saptamakla işe başlayacaktır. Doktorunuz ya da endokrinolog çocuğun böbrek üstü ya da hipofiz bezlerini görüntülemek için ultrason ya da bilgisayarlı tomografi(BT) incelemelerini isteyebilir. Beyin manyetik rezonans görüntülemesi ya da BT ile hipofizin incelenmesi de gerekli olabilir.

Cushing Sendromu Tedavisi
Eğer Cushing sendromuna uzun süreli kortikosteroid kullanımı yol açmışsa ilaçların yavaşça azaltılması ve başka bir ilaca geçilmesi önerilebilir.
Hipofiz ya da böbrek üstü bezlerinde yer alan tümör oluşumlarının cerrahi ile çıkarılması gerekebilir. Cerrah eğer mümkünse tümörü çıkaracak ya da gerekirse tüm bez oluşumlarını da alabilecektir. Eğer bezler tamamıyla çıkarılırsa yaşam boyu hormon yerine koyma tedavisi gerekebilir. Radyasyon ve kemoterapi ile hipofiz tümörlerinin küçültülmesi de cerrahi girişime alternatif oluşturmaktadır. Tedavi ile çocuğun tamamen iyileşme şansı yüksektir, ancak bu şans böbrek üstü tümörü habis olduğunda düşmektedir. Cerrahi sonrasında tümörün tekrarlama riski de bulunmaktadır.

Etiketler:, ,