Sponsorlu Bağlantılar

Crohn hastalığı sindirim yolunun ağız, özofagus, ince ve kalın bağırsaklar ve anüsün iltihabi hastalığıdır. Sindirim yolunun her bölgesinde ortaya çıkabilen Crohn hastalığı daha sık olarak ince bağırsakları, özellikle de ince bağırsağın kalın bağırsakla birleştiği bölümü tutmaktadır. İltihabi durum bağırsağın duvarlarına ilerlemekte ve duvarı delip geçen ülser oluşumuna neden olmaktadır. Crohn hastalığı çocuklukta başlayabilirse de genellikle ilk başlangıç yılları ergenlik yıllarıdır. Belirtiler yaşam boyu zaman zaman alevlenmeler gösterir. Bazen bozukluk çocuklarda erişkinlerde olduğundan daha ağır seyredebilir. Crohn hastalığının nedenleri bilinmemektedir, ancak ailesel bir eğilim olduğu gözlenmektedir.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığının klasik belirtileri arasında karın ağrısı, ishal ve dışkıda kan sayılabilir. Diğer belirtiler rektal prolapsus (rektumun anüsten dışarı çıkması), kilo kaybı, süregen ateş, karında kramplar ve bağırsak hareketlerinin sık olmasıdır. Eğer çocuk ileri derecede kan kaybetmişse anemi gelişebilir. Crohn hastalığında ayrıca eklem iltihabı (artrit), döküntü ve büyüme geriliği de görülebilir. Belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Aylar ya da yıllar boyunca iyileşme ve nüks dönemleri ile seyreder. Olguların çoğu hafif ya da orta şiddettedir, ancak ciddi olgularda belirgin ishal ve karın ağnsı tablolarına rastlanabilir.

Crohn Hastalığı Tanısı

Crohn hastalığının tanınması için doktorunuz kan ve dışkı testleri isteyecektir. Mide ve bağırsak hastalıkları uzmanı olan gastroenterologlar çocuğun anüsünden içeri endoskop (esnek bir tüp) adı verilen tüpü sokarak rektum ve kalın bağırsakları incelemek isteyebilirler. Kalın bağırsaktan doku örneği alınarak mikroskop altında incelenebilir. Hastalığın yerinin saptanması için sindirim kanalının değişik bölümlerinin röntgen görüntülemeleri gerekebilir. Baryumlu röntgen yöntemi ile rektuma baryum içeren bir lavman uygulanmakta ve bu şekilde röntgende ülser ve diğer lezyonlar görünür hale gelmektedir. Mide ve üst sindirim kanalının baryumlu tetkiki gerekirse bu maddenin içilmesi ve mide ve ince bağırsaklardan geçerken görüntülenmesi gerekebilir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi bulunmamaktadır ancak çeşitli ilaçlarla belirtiler kontrol altına alınabilmektedir. Doktorunuz sulfa ilaçları (antibakteryel ilaçlar), kortikosteroidleri, antibiyotikleri ve nonsteroidal antienflamatuar ilaçları ağrının ve ishalin kontrol edilmesi için kullanabilir. Eğer Crohn hastalığı ciddi alevlenmelerle seyrediyorsa uygun beslenme ve dinlenme için çocuğunuzun hastaneye yatırılması gerekebilir. İlaç tedavisi başarısız kalırsa, bağırsak tıkanması ya da apse oluşumu gibi ciddi komplikasyonlar gelişirse apsenin boşaltılması ya da hasarlı bağırsak bölgesinin çıkarılması için cerrahi girişim gerekebilir. Yaşam boyu sürebilen alevlenme dönemleri için çocuğun ilaç kullanması ya da aralıklı olarak hastanede yatırılması gerekli olabilir. Bazı çocukların hastalıkla ve tedavisiyle baş etmek için psikiyatrik yardıma gereksinim olabilir.

Etiketler:, ,