Sponsorlu Bağlantılar

Spina bifida tedavisi belirtileri ve çeşitleri hakkında kısa bilgileri bu yazımızda balabilirsiniz. En sık görülen iki spina bifida tipi, daha hafif şekil olan meningosel ve meningomiyeloseldir. Meningosel bulunan bir bebekte, çıkıntı oluşturan meninkslerin üzeri deriyle örtülüdür. Spina bifidanın en ağır şekli olan meningomiyeloselde bebeğin omuriliği belden dışarı çıkar; üzeri meninkslerle örtülüdür ancak deri yoktur. Spina bifida, çocuğun vertebralarının (omuriliği örten omurga kemiklerinin) şeklinde bozukluk ya da yetersiz gelişmeyle doğduğu, bir grup nöral tüp defektidir. Omurgalar tam olarak kapanmaz ve omurilik ile omuriliği örten zarların (meninksler) bir bölümünün sırtta dışarıda kalmasına neden olur. Spina bifida, annede gebeliğin ilk aylarında ve öncesinde folik asit adlı B vitamininin yetersizliğiyle ilişkili bulunmuştur.
Spina Bifida Belirtileri
En sık görülen spina bifida olan spina bifida okülta, vertebralarda oluşum bozukluğu bulunan ancak omurilik ve meninkslerin omurga içinde kaldığı hafif bir hastalık şeklidir. Bu durumun dışarıdan görünen tek belirtisi, belde bir gamze, doğum işareti ya da bir tutam kıl olabilir. Bu hastalık bulunan çocukların küçük bir bölümünde fiziksel bozukluk da vardır. Spina bifidanın en ağır şekli olan meningomiyeloselde ise, bebeğin sırtında meninksler ve omurilik açıkta durur. Meningosel adı verilen başka bir şeklinde de, bebeğin sırtında meninkslerden oluşan bir kese görülür. Bu kesenin üzerinde deri olabilir ya da olmayabilir.
Spina Bifida Tanısı
Spina bifida doğumdan önce saptanabilir. Hekimler gebeliğin erken dönemlerinde anne kanında alfa fetoprotein adlı protein düzeylerinin yüksek olup olmadığına bakar. Bu protein varsa, hekim amniosentez ve fötal ultrason yaptırarak defekt bulunduğunu doğrular ve özelliklerini belirler. Bebek doğduktan sonra, hafif spina bifida yalnızca bel için çekilen bir filmde tesadüfen saptanan bir bulgu olabilir; daha ağır şekiller ise doktorun muayenesinde saptanabilir.
Spina Bifida Tedavisi
Bebekte spina bifida varsa, doğumdan kısa bir süre sonra, omuriliği örtmek ve omurga kemiklerindeki açıklığı kapatmak için ameliyat gerekecektir. Birlikte beyinde bir malformasyon ya da hidrosefali olup olmadığını anlamak için bilgisayarlı beyin tomografisi ya da manyetik rezonans görüntülemesi istenebilir. Çocukta hidrosefali varsa, beyindeki sıvı fazlasını uzaklaştırmak için şant yapılması (küçük bir plastik boru yerleştirilmesi) amacıyla ek bir cerrahi girişim gerekebilir. Bazen omurga defektiyle birlikte görülen mesane kontrolü sorununu gidermek için, hekim çocuğun üretrasına nasıl kateter koyulup idrarın boşaltılacağını gösterecektir. Kateterizasyonu günde 4-5 kez tekrarlamak gerekir. Barsak sorunları da bulunan bir bebekte, hekim bol lifli bir beslenme tavsiye edebilir ve dışkılamayı düzenli hale getirmek için lavman ya da laksatif ler verebilir. Sinir hasarları kalıcı olduğundan, çocuğun ömür boyu idrar sondası ve dışkılamayı kolaylaştırıcı tedavi gereksinimi olacaktır. Aynı durumda ikinci bir çocuk sahibi olma riskinizi belirlemek ve gelecekteki gebeliklerde bu durumu önleyebilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için genetik danışmanlıktan yararlanabilirsiniz.

Etiketler: