Sponsorlu Bağlantılar

Lenfoma, çocuğun vücudunda enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sistemde oluşan bir kanserdir. Lenfatik sistem, kan damarlarından sızan sıvıları ve akyuvarları vücudun çeşitli dokularına taşıyan ve kan damarlarına benzeyen damarlardan ince tüpler, ve içlerinden geçen sıvıyı filtre eden fasulye şeklindeki lenfbezi veya düğümü adı verilen organlardan oluşmaktadır. Lenf düğümleri başta, boyunda, göğüste, karında, kasıklarda ve kol ve bacaklarda bulunmaktadır. Lenfatik sistem dalak, timus ve kemik iliği gibi akyuvarların bulunduğu organları da içermektedir. Lenfatik sistem tüm vücutta bulunduğu için lenfoma herhangi bir yerde olabilir. Sebebi tam olarak bilinmemektedir, ancak bazı lenfoma tiplerinin viral enfeksiyonlarla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Lenfomalar 15 yaşın altındaki çocuklarda seyrektir, fakat genç erişkinlede daha sıktır.

Lenfoma Belirtileri

Çocuğunuzun boynunda, koltuk altlarında veya kasıklarındaki lenfbezlerinin ağrısız olarak şişmesi ve birkaç hafta içinde düzelmemesi bir lenfomanın ilk belirtisi olabilir. Diğer belirtiler ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, halsizlik, kaşıntı, ciltte küçük morumsu kırmızı noktalar veya çürükler olabilir. Çocuğunuzda bulantı, kusma ortaya çıkabilir veya çocuk karnında ağrıdan yakınabilir. Eğer hava yollarının çevresinde lenfoma gelişirse çocuğunuzda solunum güçlüğü görülebilir. Hastalık ilerledikçe çocuğunuzun vücudu enfeksiyonlarla daha az savaşır hale gelecektir.

Lenfoma Türleri

Başlıca iki tip lenfoma bulunmaktadır: Hodgkin hastalığı ve non-Hodgkin lenfoma. Hodgkin hastalığı erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür.

Lenfoma Tanısı

Lenfomanın semptomları çeşitli başka hastalıklara benzediği için çocuğunuzu değerlendirilmek üzere doktora götürmelisiniz. Eğer doktor lenfomadan şüphelenirse çocuğunuzu bir kanser uzmanına (onkolog) sevk edecektir. Onkolog hastalık tanısını koymak ve lenfomanın tipini belirlemek için çocuğunuzun lenf düğümünden biyopsi alacaktır. Doktor lenfomanın ne kadar yayıldığını anlamak için kan testleri ve çocuğunuzun göğsünün ve karnının bilgisayarlı tomografisini veya ultrasonunu isteyebilir. Hastalığın ne kadar ilerlediğinin anlaşılabilmesi için kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi veya galyum taraması (hangi lenf düğümlerinin tutulduğunun görülmesi için radyoaktif bir boya çocuğunuzun vücuduna enjekte edildikten sonra röntgen filminin çekilmesi) gibi diğer testlerin yapılması da gerekebilir.

Lenfoma Tedavisi

Hodgkin hastalığı olan çocuklar genellikle kemoterapi ve düşük dozda radyasyon ile tedavi edilirler. Çocuğunuz kanser hücrelerini öldürmek üzere tasarlanmış ilaçları hap şeklinde veya damar ya da kasından yapılan iğneler aracılığıyla alabilir. Non-Hodgkin lenfoması olan çocuklar hastalığın tedavisi için yalnız kemoterapi alabilirler. Bazı durumlarda kanseri öldürmek veya ortadan kaldırmak için cerrahi ve radyasyon da gerekebilir. Her iki lenfomada da tedavi ve sonuç hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğuna, yerine ve çocuğunuzdaki lenfoma tipine göre değişir.

Etiketler:, , , ,