Sponsorlu Bağlantılar

Kolesterol anomalileri çocuğun kanında yüksek düzeyde kolesterol bulunduğu durumlardır. Kolesterol normal beden işlevleri için gerekli olan bir yağ türüdür. Karaciğer özellikle doymuş yağlardan olmak üzere çeşitli besin maddelerinden kolesterol üretmektedir. Ayrıca kolesterolün besinlerden doğrudan emilimi de söz konusudur. Yüksek düzeyde kolesterol çocuğun damarlarında birikerek erişkinlikte kalp damar hastalığı riskini artırmaktadır. Bazı çocuklarda kolesterolün işlenmesi için gerekli olan mekanizmaların kalıtsal olarak bozuk olduğu durumlar doğumdan itibaren yüksek kolesterol düzeylerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı çocuklarda ise kolesterol düzeyleri yüksek oranda doymuş yağ içeren kırmızı et, yumurta, süt ve peynir gibi maddelerle beslenme yüzünden yükselmektedir. Diyabet gibi hastalıklar da yağların yıkımını bozduğundan yüksek kolesterol düzeylerine neden olmaktadır. Kolesterol ve yağlar kanda lipoprotein adı verilen maddelerle taşınmaktadır. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) kalp hastalığına karşı koruyucudur. Düşük yoğunluklu lipoproteinler ise (LDL) zararlıdır. LDL oranının kanda yüksek olması kalp hastalığı riskini artırmaktadır.

Kolesterol Anomalileri Belirtileri

Kolesterol anomalisinin ilk belirtisi kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olmasıdır. Kalp hastalığı erişkin yaşlara kadar kendini göstermez.

Kolesterol Anomalileri Tanısı

Eğer sizin ya da eşinizin ailesinde 55 yaşından önce kalp hastalığı öyküsü bulunuyorsa ya da ikinizden birinde yüksek kolesterol düzeyleri saptanmışsa 2 yaşından önce çocuğunuzun kan kolesterol düzeyini ölçtürün.

Kolesterol Anomalileri Tedavisi

Eğer çocuğunuzun kolesterol ve LDL düzeyleri yüksek ise doktorunuz doymuş yağ ve kolesterol bakımından fakir bir diyet önerecektir. Eğer çocuğunuzun kilo fazlası varsa kalorisi kısıtlanmış bir rejim önerilecektir. Diyet kısıtlamaları 2 yaşından büyük çocuklar için yeterli olabilir ama 2 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir. Diyet değişiklikleri 10 yaşına kadar kolesterol düzeylerini etkilemezse kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı gerekebilir.

Etiketler:, , ,