Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda besin zehirlenmesi belirtileri nasıl anlaşılır, Tavuk, balık gibi besin zehirlenmesinde ne yapılmalı, tanısı ve tedavisi hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Besin zehirlenmesi kişi bakteri ya da virüsler tarafından kirletilmiş besinleri yediği zaman ortaya çıkan bir tablodur. Bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş olduğundan, bebekler ve çocuklar besin zehirlenmesine daha yatkındırlar. Bakterilerin neden olduğu zehirlenmelere çiğ ya da iyi pişmemiş etlerin, tavuk, hindi, balık, yumurta ya da kabuklu deniz ürünlerinin tüketilmesi durumunda rastlanır. Ayrıca pastörize edilmemiş süt, peynir ve diğer ürünler, yıkanmamış meyvelerde zehirlenme kaynağı olabilir. Zehirlenme nedeni olabilen bakteriler arasında salmonella, stafilokoklar, E.coli, kampilobakter türleri, şigella, klostridyum, listeria türleri, B.cereus sayılabilir. Kabuklu deniz ürünleri bakteri ya da virus içerebilir. Besin zehirlenmesine en sık neden olan virüsler arasında Norwalk virüsü ve rotavirüs sayılabilir. Bu virüsler insan dışkısı içeren sularda beslenen kabuklu deniz hayvanlarında bulunurlar. Çocuklarda besin zehirlenmesi bakterilerle enfekte evcil hayvanlarla temas sonucunda da görülebilir. Pek çok çocukta zehirlenme belirtileri ciddi kompiikasyon olmaksızın kendiliğinden düzelir. Ancak bazı bakteriler ciddi zehirlenme tablolarına neden olurlar. E.coli’nin neden olduğu zehirlenme hemolitik üremik sendrom adı verilen ve alyuvarların hasarına, dolayısıyla da böbrek yetmezliğine yol açan bir tabloya neden olabilir. Salmonella enfeksiyonları ciddi sıvı kayıplarına yol açarak bebeklerde ölümcül olabilir. Botulizm de bebek ve çocuklarda ölümcül olabilen bir diğer zehirlenme tablosudur.
Besin Zehirlenmesi Belirtileri:
Zehirlenmenin temel belirtileri ishal, karın ağrısı, bulantı ve kusmadır. Bu belirtiler 2-3 gün sürebilir. Ateş bulunabilir. Dışkıda kan görülebilir. Aşırı ishal ve kusmalar sıvı kaybına yol açabilir. Bu durumda ağız kuruluğu, gözyaşı sıvısında azalma, idrar renginde koyulaşan ve seyrek idrara gitme gibi belirtiler gözlenir. İlerleyen tablolarda şok görülebilir. Ciddi zehirlenme tablolarında solunum problemleri baş gösterebilir. Besin zehirlenmesi belirtileri kirlenmiş besinlerin tüketilmesinden sonra 1-8 saat içinde başlar. Bazen belirtiler 5 gün sonra da ortaya çıkabilir. Hafif olgularda günde 2-3 kez dışkılama şeklinde ishal görülürken, ciddi tablolarda 1-15 dakikada bir dışkılamaya rastlanılabilir.
Besin Zehirlenmesi Tanısı:
Anne babalar çocuklarında besin zehirlenmesi belirtilerini kolayca fark edebilirler. Belirtiler 3 günden uzun sürdüğünde ya da tedavi ile belirtiler kötüleştiğinde doktorunuza başvurun. Doktorunuz çocuğunuzu muayene edecek ve belirtilerin ne zaman başladığını ve çocuğun neler yediğini öğrenmek isteyecektir. Bakteri enfeksiyonu işaretlerinin araştırılması için dışkı kültürü gerekebilir. Ciddi ishali ve kusması olan çocukların hastaneye yatırılması gerekebilir.
Besin Zehirlenmesi Tedavisi:
Zehirlenme tabloları çoğunlukla hafif seyreder ve birkaç gün içinde düzelir. Çocuğunuza bol bol sıvı vermeli, özellikle et suyu çorbaları içirmeli ve çocuğun dinlenmesini sağlamalısınız. İshal ve kusmayla kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin takviyesi için ağız yoluyla alınabilecek hazır eriyikleri ve enerji veren sporcu içeceklerini ishal kesilene kadar çocuğunuza içirin. Çocuk sıvıları tutmaya başladığında ona daha katı besinleri verebilir, yavaş yavaş normal beslenmeye dönebilirsiniz. Çocuğunuzun hastalığı sırasında süt ve süt ürünlerini vermekten kaçınmalısınız. Karın ağrıları için çocuğun karnına sıcak su torbaları yerleştirebilirsiniz. Ateşi düşürmek için parasetamol ya da ibuprofen kullanabilirsiniz. Ancak ishal kesici ilaçlar iyileşme sürecini yavaşlatacağından kullanılmamalıdır. Özel durumlar dışında besin zehirlenmesi tabloların da antibiyotik kullanımı gerekli değildir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için çocuğun diğer aile bireyleriyle temasını da kısıtlamalısınız.

Etiketler:, ,