Sponsorlu Bağlantılar

Büyüme ve gelişme geriliği durumu, kemik yaşı ve gelişme geriliği zamanı hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yaşına ve cinsiyetine göre beklenen hızda büyüyemeyen çocuklarda büyüme gelişme geriliğinden söz edilir. Genelde 2 yaşın altında olmak üzere daha çok 5 yaşın altındaki çocuklarda rastlanır. Tabloya yetersiz beslenme, yetersiz duygusal uyarılma, anne baba ihmali, fakirlik, deneyimsizlik, çocuk istismarı ve çocuğun reddedilmesi neden olabilir. Ayrıca altta yatan hastalıklar ve hastalık durumlarındaki ihmal tabloları da büyüme geriliğine yol açabilir. Prematüre doğan çocuklar, yarık damak ya da yarık dudak gibi beslenme güçlüğüne neden olabilecek bir deformiteyle doğan çocuklarda da bu tabloya rastlanılabilir. Hamilelik sırasında sigara içen ya da alkol ve kokain gibi maddeleri kullanan annelerin çocuklarında da büyüme gelişme geriliği ortaya çıkabilir. Gelişmekte olan ülkeler de yetimhanelerde kalan ve sonradan evlat edinilen çocuklarda da bu tablo görülmektedir. Down sendromu, diyabet, konjenital kalp hastalığı, orak hücreli anemi, serebral palsi, uzun süren enfeksiyonlar gibi kronik hastalıklar ve kistik fibroz ve çölyal hastalığı gibi besin emiliminde kusurlarla seyreden hastalıklar da diğer nedenler arasındadır. Fakirlik, cehalet, çocuk yetiştirme konusunda deneyimsizlik, anne ve babanın alkol ve madde bağımlılığı da çocuğun uygun fiziksel bakımını ve duygusal olarak doyurulmasını tehlikeye atmaktadır. Çocuğuna karşı uzak duran, onu reddeden ya da ona saldırgan ve düşmanca davranan anne babaların çocuklarında da büyüme ve gelişme geriliği görülebilir.
Büyüme Gelişme Geriliği Belirtileri
Bu çocukların kiloları yaş ve cinsiyetlerine göre beklenenden daha düşük, kafa çapları ve boyları da normalden daha küçüktür. Büyüme hızları yavaşlamıştır. Gelişme gecikmesi sergileyebilir ya da sık sık su içme, idrara çıkma ve kötü kokulu dışkılama gibi belirtiler gösterebilirler. Kısmen sindirmiş oldukları besinleri kusup sonra tekrar çiğneme gibi sorunları bulunabilir. İlerlemiş tablolarda çocuk halsizdir ve solgun görünümlüdür. Duygusal ihmal tablolarında başı vurma ya da ileri geri sallanma gibi kendi kendilerini uyarmaya yarayan davranışlar görülebilir. Bir kısmı bakıcılarına ileri derecede bağımlılık ve yapışma davranışı gösterebilirler. Kronik hastalığı bulunan çocuklarda ayrıca o hastalığın belirtilerine de rastlanır.
Büyüme Gelişme Geriliği Tanısı
Çocuğunuz beklenen düzeyde gelişme göstermiyorsa doktorunuz muayene sırasında büyüme gelişme geriliğinden şüphe edebilir. Çocuğun boy ve kilo ölçümleri alınacak ve bu değerler normal çocukların değerleriyle karşılaştırılacaktır. Gelişme gecikmesi bakımından değerlendirmeler yapılacaktır. Ailede görülen hastalıklar ve çocuk istismarı gibi konuların doktorunuza anlatılması gerekmektedir. Kan, idrar, dışkı testleri yapılacak ve büyüme gecikmesine neden olabilecek hastalık ve enfeksiyonlar araştırılacaktır. Doktorunuz ayrıca sizi ve bebeğinizi beslenme zamanlarında gözlemek ve bebeği doğru beslediğinizden emin olmak isteyebilir. Çocuğun günlük aldığı kalorinin de tespit edilmesi önemlidir.
Büyüme Gelişme Geriliği Tedavisi
Çocuğunuzun hemen düzenli bir beslenme programına alınması büyük önem taşır. Zenginleştirilmiş mamalar ile beslenmeye geçilir. Bazı çocuklara kaloriden, vitamin ve mineralden zengin besinlerin verilmesi gerekir. Çocuğun büyümesinin izlenmesi için ayaktan izlenmesi yeterlidir. Bazı durumlarda ise çocuğun hastaneye yatması gerekebilir. Eğer çocuğun durumuna neden olarak evdeki bir sosyal ya da duygusal koşul gösterilmişse sorunla başa çıkmak için bir ruh sağlığı uzmanı ya da sosyal hizmet görevlisi yardıma çağrılabilir. Altta yatan bir fiziksel sorun tespit edilirse bunun tedavi edilmesi gerekir.

Etiketler:, ,