Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğun kan basıncı yaşına göre beklenenden daha yüksek olduğunda yüksek tansiyondan söz edilir. Tıbbi olarak durum hipertansiyon adını almaktadır. Genelde çocuğun kan basıncı stres ya da fiziksel etkinlik durumlarında yükselmektedir, oysa hipertansiyonu olan çocuklarda istirahat halinde bile kan basıncı yüksektir. Erişkinlerde normalde kan basıncı 120/80 civarındadır; hipertansiyon dendiğinde ise 140/90 ve üzerindeki değerler akla gelmektedir. Çocukların kan basıncı değerleri erişkinlerinkinden çok daha düşüktür. Değerler çocukluktan ergenliğe geçildikçe erişkin değerlerine ulaşmaktadır. Bu nedenle çocuklarda yaşa göre farklı değerler normal kabul edilmektedir. Ölçümlerde elde edilen iki farklı rakam farklı tansiyon bölümlerini işaret etmektedir. Birinci rakam sistolik basınç adını almakta ve kalbin kanı pompaladığı ilk basıncı temsil etmektedir. İkinci rakam ise diyastolik basınç adını almakta ve kalbin kan ile dolduğu istirahat basınç değerini yansıtmaktadır. Primer hipertansiyon ve ikincil hipertansiyon olmak üzere iki tür kan basıncı yüksekliği tablosundan söz edilebilir. Primer hipertansiyon genelde yaşam boyu süren ve nedeni iyi bilinmeyen bir durumu işaret etmektedir. Genelde ergen ve erişkinlerde en sık rastlanan yüksek tansiyon nedenidir. İkincil hipertansiyon ise altta yatan hastalığa bağlı olarak gelişmektedir. 12 yaşından daha küçüklerde ikincil hipertansiyona daha sık rastlanmaktadır; bu durumda etken çoğunlukla altta yatan nefrit ya da böbrek yetersizliğine neden olan akut ve kronik böbrek yetmezliği gibi durumlardır. Çocuklukta ikincil hipertansiyona neden olan etkenler aort koarktasyonu, nöroblastom, hipertiroidi, lupus, yanıklar ve ilaç kullanımı gibi nedenlerdir. Yüksek tansiyona çocuklarda erişkinlerde olduğundan daha az rastlanır. Ancak yüksek tansiyon gelişen çocuklarda kalp, böbrek, sinir sistemi hastalıkları riski daha fazladır. Hipertansiyonun ailesel olduğu da gözlenmektedir. Şişman çocukların hipertansiyon riskleri daha yüksektir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Primer hipertansiyonu olan çocuklarda genellikle bariz belirtilere rastlanmaz. İkincil hipertansiyonu olanlarda ise genellikle altta yatan hastalığa ait bulgulara rastlanır. Ciddi hipertansiyon belirtileri arasında başağrısı, konvülsiyon (havale), görme bozuklukları, nefes darlığı ve yorgunluk bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Eğer çocuğunuzda ciddi hipertansiyona ait belirtiler varsa hemen doktorunuza başvurun. Belirti vermeyen hipertansiyon tanısı muayenede tansiyon ölçümü ile saptanabilir. Eğer ailenizde hipertansiyon öyküsü varsa bebeklikten itibaren kan basıncı ölçümlerinin yapılabilmesi için doktorunuzu bilgilendirin. Çocuğunuzda hipertansiyon varsa düzenli olarak kan basıncı ölçümlerinin yapılması ve diğer hastalıkların belirtileri bakımından izlenmesi gerekmektedir. Yüksek basınç tanısı bir kez konduğunda altta yatan hastalıkların tanınması için çeşitli kan ve idrar testleri gerekecektir. Daha sonraki yıllarda gelişebilecek kalp hastalıklarının önceden tanınması için de kan kolesterol düzeyi tayini gerekebilir. Göğüs röntgeni, ekokardiyogram, elektrokardiyogram gibi tetkiklerde gerekli olabilir. Bu testler sırasında ağrı duyulmaz. Test sonuçlarına göre doktorunuz sizi kalp ya da böbrek hastalıkları uzmanına sevk edebilir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer

Çocuklarda rastlanan hipertansiyon genelde hafif seyrettiğinden tedavi diyet değişiklikleri belirli yaşam tarzı değişiklikleriyle gerçekleştirilebilir. Eğer diyet ya da yaşam tarzı değişiklikleri tansiyonun düşürülmesi için yeterli gelmezse tansiyon düşürücü ilaçların kullanılması gerekebilir. Eğer hipertansiyon altta yatan bir hastalığa bağlıysa bu durumun tedavisi ilaçla ya da cerrahi yöntemlerle yürütülmelidir. İkincil hipertansiyonun nedeni tedavi edildiğinde tansiyon normale gelecektir. Eğer hipertansiyon birincil ise (primer) tedavinin yaşam boyu sürmesi gerekebilir.

Çocuğunuzun Kan Basıncının Düşürülmesi

Çocuğunuzda yüksek kan basıncı saptanmışsa olasılıkla çocuğunuzun diyet ve yaşam tarzıyla ilgili bazı değişiklikler yapması gerekecektir. Aşağıdaki liste temel gereksinimleri göstermektedir. Bu uyarılara uymadan önce doktorunuza danışmanız önerilir:
1-Çocuğunuzun yediklerindeki tuz miktarını kısıtlayın. Tüm çocuklarda tuz tansiyon artırıcı bir etki göstermeyebilir ama tuzlu yiyeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi kimi çocuklarda kan basıncının yükselmesine neden olur. Yiyeceklerin içerdiği tuz (sodyum) bakımından etiketlerinin incelenmesi ve pişirme sırasında fazladan tuz eklenmemesi de önerilir.
2-Çocuğunuzun diyetinde yeterli miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunduğundan emin olun. Bu minerallerde kan basıncının düşürülmesine katkıda bulunmaktadır. Potasyum en fazla muz, patates, ıspanak, kuru üzüm, domates ve kavunda bulunur. Magnezyumdan zengin besinler arasında da yeşil sebzeler, kabuklu deniz ürünleri ve tahıllar yer alır. Süt, peynir, balık ve yeşil sebzelerde kalsiyum bakımından zengindir.
3-Eğer çocuğunuzun kilo problemi varsa rejim yapmasını sağlayın. %5′lik bir kilo kaybı bile kan basıncının azalmasına yardımcı olabilir. 4-Çocuğunuzun düzenli egzersiz yapmasını sağlayın. Her seferinde 30 dakika olmak üzere haftada 3-4 defa spor yapmasına izin verin. Yapılabilecek egzersizler arasında yürüyüş, koşma ve yüzme yer alır

Etiketler:, , ,