Sponsorlu Bağlantılar

Yatak ıslatma nedenleri, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, yetişkinlerde ve çocuklarda neden altını ıslatma görülür? Yatak ıslatma alarmı hakkında kısaca bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yatak ıslatma uyku sırasında görülen istemsiz işemelerdir. Soruna daha çok erkek çocuklarında ve spinal kanal anomalisi gibi çocuğun mesane kontrolünün kalktığı fiziksel sorunlar sergilemeyen çocuklarda rastlanır. Çocukların çoğunda mesane kontrolü 5 yaşlarında kazanılır. Her çocuğun kas ve sinir olgunlaşması farklı hızda olabileceğinden yatak ıslatma yakınmasına oldukça sık rastlanır. 5 yaşındaki çocukların %5-10′unun yatak ıslattığı araştırmalarla tespit edilmiştir. Ancak yaş büyüdükçe oranlar azalmaktadır. Genelde çocuğun mesane dolgunluğunu uyku sırasında hissetmemesi yatak ıslatmaya neden olur. İdrar yolu enfeksiyonu ya da diyabet gibi nedenler de yatak ıslatmaya yol açabilir. Mesane kapasitesinin küçük olması da diğer nedenler arasındadır. İdrar mesanede gece boyunca birikir ve eğer kapasite yeterli değilse yatak ıslatma görülür. Duygusal stresler de soruna neden olabilir. Sorun daha çok aileseldir; bazen çocuğun yedikleriyle de ilgilidir: Kafein, çikolata, gazozlu içecekler ve meyve suları soruna neden olabilir.
Yatak Islatma Tanısı
Önce bir fiziksel muayene yapılacak ve sorun hakkında çocuğunuza çeşitli sorular sorulacaktır. Diyabet ya da idrar yolu enfeksiyonu araştırmak için idrar örneği laboratuar analizine gönderilebilir. Eğer incelemelerde başka bir sorunla karşılaşılırsa karın röntgeni ya da mesane ve böbrek ultrasonu gibi incelemeler de gerekebilir.
Yatak Islatma Tedavisi
Altta yatan sorun tedavi edilmeli ve mesane kontrolünün kazanılması için bazı yöntemler öğretilmelidir. Mesane kapasitesi küçük olan çocuklara mesaneyi gevşeten ve kapasitesini artıran ilaçlar önerilebilir. Özel durumlarda doktorunuz burundan uygulanan ve vücudun gece boyu su tutmasına yardımcı olup kuru kalkmasına yarayan bir ilaç yazabilir. Bu yöntem yatak ıslatmayı kökünden tedavi etmese de kamp ya da yatılı gece gezmesi gibi durumlarda çocuğunuzun utanmasını engelleyecektir. Doktorunuz genelde yatak ıslatmayı önleme konusunda bir uyku alarmı önerecektir. Bu sistem ıslaklığa duyarlı bir alıcı yardımıyla işeyen çocuğu yaydığı alarm sesiyle uyandırmakta ve çocuğun tuvalete gitmesini sağlamaktadır. Alarm çocuğun işeme hissine duyarlı hale gelmesini ve uyanmasını kolaylaştırmaktadır. Alarm, ilaç ve diyet düzenlemesi birlikte kullanıldığında sıvı alımının kısıtlanması ya da çocuğun gece boyunca uyandırılması gibi yöntemlerin kullanılması gerekmez. Çocuk programa uyması için heveslendirilmelidir. Genelde sorunun çözülmesi için 2-3 ay gibi bir süreye gereksinim vardır.
Yatak Islatma Alarm Sistemi
Bu sistem çocuğun tuvalete gitme zamanı geldiğini anlamasına yardımcı olmaktadır. Çocuğun çamaşırına ıslaklığa duyarlı bir alet yerleştirilir. Pijamasının üst kısmına da bir uyandırıcı alarm takılır. Çocuk alarmı duyduğunda kalkıp tuvalete gitmelidir. 2-3 ay içinde çocuğunuz kendi başına, alarma gerek kalmadan gece boyunca tuvalete gitmeyi öğrenecektir.
Gece ıslatmalarını önlemek için ne yapabilirsiniz?
Yatak ıslatma genelde yaşla birlikte azalan ve sık rastlanan bir sorundur. Evde çocuğunuzun mesane kontrolü kazanmasına yardımcı olacak bazı teknikleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler ilaç ve alarmla birlikte daha etkili olmaktadır:
-Çocuğunuzu yatak ıstatma nedeniyle azarlamak, cezalandırmak ya da suçlamak durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Destekleyici ve cesaretlendirici olmalısınız.
-Sorunu artırabilecek gazozlu içecekler, çikolata ve kafeinden çocuğunuzu uzak tutmalısınız.
-Akşam yemeği sırasında peynir gibi maddeleri içeren pizza ve benzeri yiyeceklerden uzak durun. Çocukların %10′unda mesanede bu maddelere duyarlılık bulunabilir.
-Çocuğunuzu yatmadan önce tuvalete gitmeye alıştırın.
-Yatak üstüne koruyucu plastik şilte yerleştirin.
-Çocuk bezi yerine kalın pijama ve çamaşırları tercih edin. Çocuk bezi büyük çocukların özgüvenlerine zarar vermekte ve onları utandırmaktadır.
-Çocuğunuzun yatağının yanında değiştirebileceği kuru çamaşır ve pijama bulundurun. Değiştirebileceği kuru çarşafları da yanına koyun.
-Kuru kaldığı gecelerde çocuğunuzu övüp cesaretlendirin.
-Eğer ailede başka bireylerde de ıslatma görülmüşse deneyimlerini paylaşmalarına izin verin.

Etiketler:,