Sponsorlu Bağlantılar

Sonografi nedir? Yumurtalık kisti nedir? Tedavisi, ağrısı, zararları, nasıl oluşur, ağrı yaparmı? Yırtılması, çeşitleri, tekrarlar mı? Endişe edilmesi gereken bir durum mudur? Bitkisel tedavi olur mu? Yumurtalık iltihabı, kanseri, çatlaması, ameliyatı nasıl yapılır? Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki, riskleri, fiyatı, iyileşme süresi, sonografi,nasıl çekilir, laparatomi, staging, CA-125, histerektomi, omentum, lenf nodları nedir?

Yumurtalık kisti, yumurtalıktan gelen sıvı toplanmasıdır. Çoğu kistler tamamen normaldir. Bunlar fonksiyonel kistlerdir. Adet gören kadınlarda fonksiyonel kistler normaldir. Bunlar yumurtlama sonrası olan kistlerdir. Fonksiyonel kistler normal olarak zaman içinde (1-3 ay) büzüşüp kaybolurlar. Eğer fonksiyonel kistiniz var ise doktorunuz size hiçbir şey yapmayıp, 1 ile 3 ay sonra tekrar kistin küçüldüğünü görmek için çağırabilir. Veya doğum kontrol hapı kullanmanızı isteyebilir, böylece yumurtlamazsınız. Dolayısıyla kist de oluşmaz. Eğer menopozdaysanız ve adet görmüyorsanız, fonksiyonel kist yapmamanız gerekir. Eğer kistiniz varsa doktorunuz sizden sonografi isteyebilir veya kendi yapabilir. Sonografiden sonra doktorunuzun ne yapacağı yaşınıza, sonografide kistin görünümüne ve eğer varsa kiste bağlı diğer şikayetlerinize bağlıdır. Diğer olası şikayetleriniz ağrı ve karın şişkinliği, hafif bir şeyler yedikten sonra dolgunluk hissi ve kabızlık olabilir.

Sonografi nedir?
Sonogram ses dalgalarını kullanarak vücuttaki çeşitli organları resmeder. Yumurtalıklara bakmak için mükemmel bir yoldur. Bu çeşit sonogramlar iki yolla yapılır; ya karnınızdan ya da vajinanızdan. Karından sonografi yapıldığında idrar kesenizin dolu olması gerekir ki karın içindeki organlar kendini göstersin. Eğer yumurtalık kistiniz küçükse muhtemelen vajinal sonografi olmanız gerekecektir. Vajinal sonografi uzun, ince, dar şekilli bir iletici kullanarak, steril bir kılıfın içine yerleştirilerek yapılır. Her iki sonografi şekli de ağrılı değildir. Doktorunuza kistinizin boyutu, şekli, yapısı ve görünümü ile mükemmel bilgi verir. Doktorunuz CA-125 seviyenizin testini isteyebilir. Bu, yumurtalık kanseri olan kadınlarda, tedavilerinin başarılı olup olmadığını gösteren bir kan testidir. Bu test bazen yumurtalık kisti olan kadınlarda kistin kanserli olup olmadığının kontrolü için yapılır. Normal CA-125 değeri 35′in altında olmalıdır. Fakat bu seviye bazı kanserojen veya benigin problemi olan kadınlarda yüksek olabilir. Bu genellikle doğurganlık çağındaki kadınlar için geçerlidir.

Yumurtalık kisti için ameliyat gerekli mi?
Bu yaşınıza, adet görüp görmemenize, kistin büyüklüğüne, görünümüne, kiste bağlı şikayetlerinize ve CA-125 seviyenize bağlıdır. Eğer halen adet görüyor ve fonksiyonel kistiniz var ise büyük ihtimalle ameliyata gerek yoktur. Eğer kistiniz birkaç adetten sonra kaybolmuyor ve/veya aksine büyüyorsa, doktorunuz size ameliyat önerebilir. Çoğu yumurtalık kistleri, doğurganlık yaşında ameliyat gerektirebilir. Bu kistler hemen hemen her zaman iyi huylu veya kanser özelliği olmayan kistlerdir. Eğer menopozu geçtiyseniz ve yumurtalık kistiniz var ise doktorunuz size ameliyat önerebilir. Yumurtalık kanseri genç yaşta nadir görülür. Fakat 50 – 70 yaş arası kadınlarda daha sık rastlanır. Erken safhada teshis edilen kadınlar geç safhada teshis edilenlere göre daha iyi iyileşme şansına sahiptir.

Yumurtalık kisti ameliyatı nasıl olur?
AmeliyatIn çeşidi kistinizin boyutuna, sonografideki görünümüne, CA-125 seviyenize ve doktorunuzun kanser ihtimali düşünüp düşünmediğine bağlıdır. Eğer kistiniz küçük (ceviz büyüklüğünde), sonografide selim gözüküyor ve CA-125 seviyeniz de normal ise doktorunuz laparoskopi yapmayı düşünebilir. Laparoskopi ışıklandırılmış ince teleskopa benzer bir aletle göbeğinizin hemen altyndan küçük bir kesi ile karnınıza girilerek yapılır. Genellikle kist pubik kılların üst sınırından yapılan küçük bir kesi ile çıkartılır. Eğer kist, laparoskopi ile çıkarmak için büyük veya doktorunuza görünümü şüpheli gelirse size laparatomi (açık ameliyat) yapabilir. Laparatomi daha büyük bir kesi ile kistinizin veya tüm yumurtalığınızın çıkarılması için anestezi altında yapılır. Eğer kanserli ise sınıflandırma (staging) işlemi yapılır. Yaşınıza bağlı olarak, bu her iki yumurtalığınızın, rahminizin (histerektomi) bağırsağınızın yağlı dokusunun (omentum) ve karın içi lenf nodlarınızın (beze) alınması anlamına gelir. Bütün bu olasılıkları ameliyattan önce doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir. Diğer önemli noktalar ise, her türlü cerrahi müdahalenin riskleri hakkında, ne kadar hastanede yatacağınız ve normal hayata ne zaman döneceğinizdir. Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası cinsel ilişki, için ameliyat sonrasındaki durumu dikkatle takip etmek gerekir. Bu durumda kesin olarak bir süre vermek doğru değildir. Doktorunuzun onayını aldıktan sonra, genel olarak ameliyattan 3 ila 4 hafta sonrası, cinsel ilişki esnasından kadının üstte olacağı pozisyonlar tercih edilmelidir.

yumurtalık-kisti-nedir

Etiketler:, , , ,