Sponsorlu Bağlantılar

Bronşiyolit akciğerlerin içindeki küçük soluk yolları olan bronşiollerin iltihaplanmasıdır. Genelde tabloya virüsler neden olur. Bunların içinde en sık görüleni ise respiratuar sinsisyal virüs denen bir türdür. Bronşiyolit en sık 2 yaşın altındaki çocuklar da özellikle de 6 aylık bebeklerde ortaya çıkar. Bronşiyolite neden olan virüs genelde kış aylarında ve ilkbaharda yoğundur. Enfekte kişilerin öksürük ve aksırmalarından havaya karışır, oradan da çocuğun oyuncaklarına bulaşır. Oyuncaklarını elleyen çocuk virüsü ellerine, oradan da göz ve burnuna bulaştırır.

Bronşiyolit Belirtileri

Bronşiyolit genel de nezle gibi başlar; aksırma, hafif bir öksürük 1-2 gün sürer. Hafif ateş görülebilir. Enfeksiyon bronşiyollerin genişlemesine ve müküsle dolmasına ve nefes alıp vermenin zorlaşmasına neden olur. Çocukta hırıltılı ve solunum hızlanması görülür. Çocuk dakikada 60-80 kez solur. Her soluk alıp verişte boyun ve göğüste gerilmeler görülür. Kalp atışı hızlanabilir. Çocukların çoğunda belirtiler hafiftir ve birkaç gün sürebilir. Ciddi enfeksiyon durumunda çocuğun durumu giderek ağırlaşabilir ve soluk alması zorlaşabilir. Ağız kenarındaki derinin ve tırnakların rengi oksijen azlığından morumtırak hal alabilir. Çocuğun beslenmesi de bozulacağından dehidratasyon (sıvı kaybı) ortaya çıkabilir.

Bronşiyolit Tedavisi

Eğer çocuğunuzda bronşiyolit belirtilerine rastlarsanız doktorunuza başvurun. Doktorunuz burun akıntısından örnek alabilir ve bu örnekte respiratuar sinsisyel virüs arayabilir. Kan testleri ve göğüs röntgeni de isteyebilir. Hastalığa bir virüs neden olduğundan ikincil bir bakteri enfeksiyonu gelişmemişse antibiyotikler etkisiz kalacaktır. Doktorunuz bronş genişletici ilaçlarla hırıltılı solunumu azaltmayı deneyebilir. Solunum yollarının nemini korumak için de çocuğunuzun odasına nem yayan aletlerin konulması gerekebilir. Aletlerde bakterilerin üremesini engellemek için günlük temizliklerine dikkat edilmelidir. Çocuğun bol sıvı alması gerekmektedir. Çocuğunuza asetaminofen vererek ateşini ve ağrısını azaltmayı da deneyebilirsiniz. Eğer belirtiler ağırlaşırsa hastaneye yatırılması ve oksijen alması gerekebilir.

Etiketler:,