Sponsorlu Bağlantılar

Bronşit Nedir Tedavisi ve Belirtileri ile ilgili kısaca bilgileri bu yazımızda inceliyoruz. Bronşit akciğerleri soluk borusuna (trakea) bağlayan kanallar olan bronşların iltihabi hastalığıdır. Çocuklarda akut bronşit aniden başlar ve kısa süre sonra iyileşir. Başlangıçta bronşit burun akıntısı şeklindedir, sonra 3-4 gün süren inatçı ve kuru bir öksürük başlar. Genelde 10-14 gün içinde kendiliğinden düzelir. En az 3 ay süren ve 3 yıllık bir sürede yineleyen bir tablo olan kronik bronşit ise daha çok erişkinlerde görülen bir hastalıktır. Enfeksiyonu genelde nezle ya da grip virüsü gibi bir virüs tetiklemektedir. Özellikle sigara dumanı gibi etkenler de tetikleyici olabilir. Bronşiti olan çocuklarda genelde eşlik eden bakteriyel enfeksiyona da rastlanır.

Belirtileri

Bronşlar şişer, daralır ve müküsle dolar. Akut bronşiti olan çocuklarda hırıltılı solunum, zorlu solunum, ilk başta kuru karakterde olan ama daha sonra sarı-yeşil balgamlı öksürük görülebilir. Çocuklarda hafif ateş ve göğüs ağrısı da gelişebilir. Belirtiler genelde birkaç gün içinde ortadan kalkar. Kronik bronşitte belirtiler benzerdir ama daha uzun sürer, ateş de görülmez. Akut ve kronik bronşit pnömoni ve plörezi (akciğerin etrafını saran zarın iltihabı) gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Tedavisi

Doktorunuz ayrıntılı bir muayene yapacak ve belirtilerin nasıl başladığını soracaktır. Kan testleri, göğüs röntgeni, balgam kültürü ve akciğer işlev testleri gerekebilir. Bronşların genişlemesine yarayan ilaçlar (bronkodilatörler) ağız yoluyla ya da solunum yoluyla kullanılabilir. Bakteri enfeksiyonları için antibiyotikler, balgam söktürmek için öksürük ilaçları ve öksürük bastırıcı ilaçlar gerekebilir. Evde solunum yollarının açık ve nemli tutmak için nem oluşturan aletlerden yararlanabilirsiniz. Bu aletlerin her gün temizlenmesi içlerin de bakterilerin üremesini engelleyecektir. Çocuğunuzu sigara dumanından, toz ve kimyasal madde dumanından da mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

Etiketler: