Sponsorlu Bağlantılar

Bronkopulmoner Displazi Nedir?
Bronkopulmoner displazi tedavisi tanımı belirti ve bulguları nedir? Bronkopulmoner displazi respiratuar distres sendromu ya da konjenital kalp hastalığı gibi hastalıklar bulunan bebeklerde uzun süreli oksijen tedavisinin ve uzun süren ventilatör ile solunum desteğinin neden olduğu kronik bir akciğer hastalığıdır. Hem uzun zaman yüksek oksijen düzeylerine maruz kalmak hem de vantilatörün yarattığı yüksek hava basıncı çocuğun solunum yollarına ve akciğerlerine zarar verir. Hastalığa daha çok prematüre bebeklerde rastlanır.

Bronkopulmoner Displazi Belirtileri

Bebeğin solunumu zorlu ve hızlıdır. Soluk alıp verme sırasında hırıltı benzeri sesler çıkabilir. Sık akciğer enfeksiyonlarına rastlanır, deri rengi mavimtırak olabilir. Büyüme geriliklerine ve beslenme zorluklarına rastlanabilir. Genelde solunum için ekstra oksijene gerek duyulur.

Bronkopulmoner Displazi Tedavisi

Doktorunuz bronkopulmoner displazi tanısını göğüs röntgeni yardımıyla ve size çocuğun durumu hakkında sorular sorarak koyacaktır. Hasar görmüş akciğerlerinin açık tutulması için çocuğun ventilatöre bağlanması ve oksijen alması gerekebilir. Durumu düzeldikçe aldığı hava basıncı düzeyi düşürülebilir. Ventilatörden çıktığında maske ya da tüple birkaç hafta ya da ay boyunca oksijen alması gerekebilir. Besleme ağız yoluyla, burnundan midesine sarkıtılmış bir hortumla ya da doğrudan karın duvarından midesine açılmış bir yol yardımıyla sağlanabilir. Solunum yollarının açık tutulması ve içlerinde sıvı birikiminin engellenmesi için ilaçların kullanılması gerekebilir. Çocuğunuzun durumu zaman içinde gitgide düzelebilirse de yıllar sonra bile egzersiz sırasında ya da bir enfeksiyonla kolayca hırıltılı ya da zorlu solunum görülebilir.

Etiketler:, ,