Sponsorlu Bağlantılar

Bit Nedir?
Bitler insanın saç ve derisinde yaşayan ve beslenmek için kan emen küçük parazitlerdir. Bit Nasıl Oluşur? Çocuklar sıklıkla enfekte çocuklar tarafından kullanılan tarak, fırça, şapka, eşarp, havlu veya yatak çarşafı gibi eşyaları paylaşarak saç bitini, bitlerin bulaşmış olduğu giysileri giyerek ise omuz ve popoları gibi diğer vücut bölgelerine bulaşan bitleri alırlar. Dişi bit cilde tutunarak sirke adı verilen ve saçlara veya vücut kıllarına sıkıca yapışan yumurtalarını bırakır. Bir hafta için de yavru bitler yumurtalardan çıkarak beslenecekleri cilde doğru ilerlerler. Bit salgını okullar da, yuvalarda veya yaz kamplarında sık görülür ve her sosyoekonomik düzeydeki çocukta ortaya çıkabilir. Cinsel açıdan aktif olan ergenler genital bölge kıllarında (kasık biti adı verilir) bit olan biri ile ilişkiye girerlerse genital bölgelerindeki kıllar ve ciltte bitlenme görülebilir.
Bit Belirtileri
Çocuğunuz başındaki veya bitlenmenin olduğu vücut bölgelerindeki kaşıntıdan yakınacaktır. Eğer çocuğunuz kaşırken derisini kanatırsa bu bölgelerde yara oluşarak enfekte olabilir. Çocuğunuz saçına yapışan kepeklerden (sirke) yakınabilir veya parazitin kendisini görebilir. Çocuğunuzun kafa derisinde ya da cildinde kırmızı ısırık izleri veya döküntü saptayabilirsiniz. Ciddi kafa bitlenmesinde çocuğunuzun ensesindeki lenf bezleri şişerek ele gelebilir.
Bit Nasıl Anlaşılır?
Bir büyüteç yardımıyla kendiniz de sirkeleri görebilirsiniz. Bit yumurtaları (sirke) saç telinin kenarına yapıştırılmış küçük pirinç tanelerine benzer. Bunlar beyaz, gri veya sarı olabilir. Bunları, silkelediğinizde kolayca uzaklaştırabileceğiniz kepek veya saç spreyi damlalarıyla karıştırmayın.
Bit Nasıl Temizlenir?
Saç biti için permetrin içeren ve reçetesiz olarak da satılan ilaçlı şampuan veya kremleri kullanabilirsiniz; bunlar bitleri öldürür fakat sirkeleri öldürmez. Reçeteyle satılan ve lindane içeren şampuanlar da bulunmaktadır. Bir hafta içinde uygulamayı tekrarlayın ki yumurtalardan yeni çıkan bitler üreme firsatı bulamadan ölebilsin. Sirkeleri saçtan uzaklaştırmak için ince dişli tarak kullanın. Birçok doktor, bit tedavisinin bebekler dışındaki tüm aile bireyleri tarafından yapılmasını önerir. Vücut ve kasık bitleri için de reçetesiz satılan ilaçlar bulunmaktadır. Tedavi, olguların yüzde 99′unda etkilidir. Çocuğunuzun kıyafetlerini, yatak çarşaflarını, yastık kılıflarını, battaniyelerini, oyuncaklarını ve havlularını sıcak suyla yıkayın veya bitleri öldürmek için çocuğunuzun kıyafetlerini kuru temizlemeye gönderin. Çocuğunuzun tarak ve firçasını en az 15 dakika süreyle sıcak ve sabunlu suda bekletin. Peluş oyuncaklar gibi temizlenemeyen her şeyi 2 hafta süreyle plastik bir torbada saklayın, böylece bitler ölecektir. Mobilyalar için bit öldürücü mobilya spreyleri kullanabilirsiniz. Bitler tamamen ortadan kalkana kadar çocuğunuzu okula ya da yuvaya göndermeyin ve öğretmenine ya da okul hemşiresine çocuğunuzun durumunu haber verin ki diğer çocuklar bit açısından kontrol edilebilsin. Bazı okullar da “sirke bulunmaması” prensibi vardır ve çocuklar tüm sirkelerden temizlenene kadar okula geri dönemezler. Eğer çocuğunuzun okulundaki çocukların yüzde 20′sinden fazlasında bit olduğunu öğrenirseniz çocuğunuzun bitlenmesini önlemek için ilaçlı şampuan kullanın. Eğer iki kez şampuanlamadan sonra çocuğunuzun durumunda düzelme yoksa doktorunuza haber verin.

Etiketler: