Sponsorlu Bağlantılar

Beyin tümörü beyinde anormal bir büyümenin olmasıdır. Yayılma yapmayan tümörlere selim tümörler adı verilir. Kanser özellikli olan tümörlere habis adı verilmektedir. Bu tür oluşumlar çevre dokulara yayılabilir ve diğer vücut bölgelerine ulaşabilir. Beyin tümörleri çocuklukta rastlanan kanserler arasında lösemiden sonra ikinci sırayı alır. Hem selim hem de habis tümörler en çok 3-12 yaşları arasındaki çocuklarda görülürler. Çocuklukta beyin tümörleri beynin her bölgesinde görülebilir. Tümör büyüdükçe beyin üzerinde bası oluşabilir ve bu şekilde çocuğun normal ve zihinsel işlevleri bozulabilir. Beyin tümörlerinin nedenleri bilinmez. Gelişimleri ilk kez beyinde olan tümörlere primer beyin tümörleri adı verilir. Vücudun diğer bölümlerinden beyne sıçrayan tümörlere sekonder tümörler denir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümöründe belirtiler tümörün yerleşimine ve büyüklüğüne bağlıdır. En sık belirtiler arasında sabahları belirgin olan ya da çocuk yattığında ortaya çıkan başağrısı, bulantı, ani ve inatçı kusmalar, kol ve bacaklarda hissizlik ve baş dönmesi bulunur. Hareket koordinasyonunda, kişilikte ve gelişimde değişiklikler ve sara nöbetleri görülebilir. Göz hareketlerinin anormal olması, konuşma ve görme bozuklukları, koku duyusunun kaybı ve aşırı uyuklama hali diğer belirtiler arasındadır.

Beyin Tümörü Tespiti

Yukarıda sayılan belirtilere rastlarsanız çocuğunuzu hemen doktora götürün. Erken tanı ve tedavi ile beyin tümörleri daha olumlu bir gidiş gösterebilir. Doktorunuz ayrıntılı bir fizik muayene yapacak, çocuğun bilinç durumuna, reflekslerine, koordinasyonuna, kas gücüne ve acıya verdiği tepkiye bakacaktır. Bir oftalmoskop (ucunda ışık kaynağı bulunan bir alet) yardımıyla çocuğun retinasında damar genişlemelerinin olup olmadığını değerlendirecektir. Tümör basısı olduğunda retinada damarlarda genişlemeler görülebilir. Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi değerlendirmeler de istenebilir. Kafatası değişikliklerini izlemek için kafa röntgeni, sara nöbeti bulgularını aramaya yarayan ve beynin elektrik uyarılarını ölçen ağrısız bir yöntem olan elektroensefelogram (EEG) gerekebilir. Ayrıca lomber ponksiyon adı verilen ve çocuğun omurilik sıvısında tümör hücrelerini aramak için belden su alınması yöntemi uygulanabilir. Göğüs röntgeni gibi incelemelerle o bölgede başlamış ve beyne yayılmış kanserler de araştırılabilir.

Beyin Tümörü Tedavisi

İlk başta beyinde tümörün yarattığı şişmeyi azaltmak için kortikosteroid tedavisi denenebilir. Sara nöbetlerinin kontrolü için antikonvülsan ilaçlara, ağrıyı dindirmek için ağrı kesicilere gereksinim duyulabilir. Hem selim hem de habis tümörlerin yarattığı basının ortadan kaldırılması için cerrahiyle çıkarılmaları da gereklidir. Beyin tümöründe radyasyon ya da kemoterapi tedavisi tek başına ya da birlikte kullanılabilir. Kemoterapi hap ya da kas içi ya da damar içine enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Hem radyasyon hem de kemoterapinin pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Radyasyon tedavisinde yorgunluk, bulantı, kusma ve saç dökülmesi ortaya çıkar. Kemoterapi kanserli hücrelerin yanında vücuttaki tüm bölünen hücreleri etkilediğinden kemik iliğine, bağırsak iç çeperlerine ve saç köklerine de hasar verip saç dökülmesine neden olabilir.

Etiketler:, , ,