Sponsorlu Bağlantılar

Eritema enfeksiyozum adı da verilen beşinci hastalık çocuğun yanak, kol ve bacaklarında döküntü oluşturan viral bir hastalıktır. Genellikle 5-15 yaş arası ilk ve orta dereceli okullarda okuyan çocuklarında bahar ve kış aylarında görülür. Enfekte çocukların öksürmesi ya da hapşırması ile bulaşır. Döküntü ortaya çıkmadan 3 gün-2 hafta öncesinde bile enfeksiyon bulaşıcıdır. Bu nedenle çocuklar beşinci hastalığa bilmeden yakalanırlar. Döküntü ortaya çıktığında hastalık bulaşıcı değildir.
Beşinci Hastalık Belirtileri
Bu hastalıkta bazı çocuklarda ilk başta belirti bulunmaz. Diğerlerinde hafıf bir ateş, halsizlik, huzursuzluk, beden ağrıları ve 3-4 gün süren nezle belirtileri görülebilir. Döküntü üç aşamada gelişmektedir. İlk evrede her iki yanakta adeta yanağa tokat atılmış gibi kızarma ortaya çıkar. Bir iki gün sonra kolların üstlerinde ve bacaklarda başla yan ve gövdeye yayılan dantel görünümlü ve kaşıntılı bir döküntü görülür. Bu döküntü 3-24 gün sürebilir. Daha sonra silikleşmeye başlayan döküntü derinin tahriş olduğu durumlarda yeniden ortaya çıkabilir. Ergenlerde beşinci hastalık ortaya çıkarsa eklemlerde ağrı ve şişme görülebilir. Daha çok el parmakları, el bilekleri ve dizler tutulur. Eklem ağrısı günlerce ya da aylarca devam edebilirse de kalıcı değildir. Ergenlerde döküntü görülmez. Hamilelikte geçirilen beşinci hastalık fetüste anemiye ya da düşüğe neden olabilir.
Beşinci Hastalık Tanısı
Kendiniz de beşinci hastalık belirtilerini tanıyabilirsiniz. Doktorunuz çocuğun görünümünden hastalığı tanıyacaktır. Sağlıklı çocuklar kendiliğinden düzeldiğinden doktora başvurmak gerekmeyebilir. Ancak orak hücreli anemi ya da hemolitik anemi gibi kan hastalığı olan çocuklar ve kanserli çocukların anemi riski yüksek olduğundan doktor gözetimi şarttır.
Beşinci Hastalık Tedavisi
Beşinci hastalık selim ve zararsız bir durum olduğundan çoğu çocuğa tedavi gerekmez. Yumuşak banyolar kaşıntıyı azaltabilir. Yumuşatıcı losyonlarla yapılan banyolar uygundur. Eklem ağrısı olan ergenlerin parasetamol ya da ibuprofen kullanması gerekebilir. Ateş yükselmesi, eklem ağrısının şiddetlenmesi ya da mevcut bir kan hastalığı doktora başvurulması gereken durumlardır.

Etiketler:, , ,