Sponsorlu Bağlantılar

Benler genellikle, bir kurşun kalem silgisi kadar ya da daha küçük boyutta, düz ya da deride çıkıntı oluşturan, yuvarlak ya da oval ve genellikle koyu kahverengi noktalardır. Benler çoğu zaman çocukluk çağında çıkar ve yıllarca varlığını sürdürebilirler. Çocukların çoğunun derilerinde 10-40 kadar ben vardır ve ben vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Çok az çocukta doğduğunda benler vardır; çoğunda benler çocukluk çağında ortaya çıkar. Benlerin büyük bir bölümü zararsız olmakla birlikte, belli ben tipleri habis melanom olarak bilinen, yaşamı tehdit eden bir deri kanserine dönüşebilmektedir. Doğumdan itibaren bulunanlar ve normalden büyük olanların habis melanoma dönüşme olasılığı daha yüksektir.

Benler Neden Oluşur?
Benler ilk ortaya çıktığında çil gibi görünürler. Bir çocukta tek bir ben de olabilir ya da bir kaç tanesi grup yapmış olarak bulunabilir. Benler genellikle kahverengi olmakla birlikte, renkleri pembeden siyaha kadar değişebilir. Düz ya da kabarık olabilirler; boyutları küçük bir noktadan 20 santimetre ve üzerine dek değişebilir. Benler yavaşça büyüyebilir ve içlerinden kıl çıkabilir. Bazı benler güneş ışığına maruz kaldığında ya da çocuk belli ilaçları kullandığında koyulaşabilir. 13-19 arası yaşlar ve gebelik, benlerin en aktif olduğu (daha koyulaştığı ve büyüdüğü) zamanlardır ve yeni benler bu zamanlarda da ortaya çıkabilir. Boyutları, şekli ya da renginde ani bir değişiklik olan ya da kanamaya, kaşınmaya veya ağrımaya başlayan bir ben habis melanoma dönüşüyor olabilir. Kanser hücreleri sık ve kontrolsüz çoğalarak anormal şekilde büyümeye başlar. Etrafındaki dokuları işgal edebilen ve vücudun diğer bölümlerine yayılabilen bir tümör oluşur. Habis melanom çocukluk çağında çok nadir görülür. Yirmi yaşın altında ortaya çıktığı neredeyse duyulmamıştır. Genellikle 18-19 yaşlarından sonra, erişkin yaşamın erken çağlarında ortaya çıkar.

Benler Tanı
Çocuğunuzdaki normal görünüşlü benler nedeniyle kaygı duymanıza gerek yoktur. Bunlar zararsızdır ve hekime göstermeye gerek yoktur. Ancak çocuğunuzdaki herhangi bir bende boyut, renk ya da şekil olarak bir değişiklik açısından dikkatli olun ve bu değişiklikleri doktorunuza bildirin.

Benler Nasıl Yok Edilir?
Benlerin çok büyük bir bölümü deri kanserine ilerlemez ve çocuğun görünüşünü ciddi boyutta etkilemedikçe tedavi gerektirmez. Sürekli olarak güneş ışıklarına ya da tahrişe maruz kalan bölgelerdeki benler ve doktorunuzun anormal olduğunu düşündükleri, habis melanoma dönüşmeyi önleme amacıyla 14-15′li yaşlarda çıkartılmalıdır. Bir plastik cerrah ya da dermatolog beni bisturiyle kesip yerinde kalan deriyi dikerek kapatır. Ben aldırma çoğu zaman basit ve ağrısızdır; hekim muayenehanesinde yapılabilir. Çocuğunuzda gelecekte habis melanom ya da başka tipte deri kanserleri ortaya çıkma riskini azaltma ya da güneşe bağlı zedelenmeyi engelleme amacıyla, güneşe çıkmadan yarım saat önce derisine koruyucu krem sürebilirsiniz. Çocuğunuzdaki anormal görünümlü benleri hekime düzenli aralıklarla göstermelisiniz.

Etiketler:, ,